Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Starania o wpisanie dworca do rejestru samorząd czynił od momentu przejęcia go od PKP. Wcześniej mógł to zrobić jedynie właściciel obiektu lub z urzędu wojewódzki konserwator zabytków. Burmistrz Bożena Budzik swoją prośbę argumentowała wówczas tymi słowami:
– Mając na uwadze jego niewątpliwe walory historyczne, architektoniczne oraz troskę o zachowanie go dla potomnych w niezmienionej formie zwracam się z wnioskiem o wpisanie go do rejestru zabytków województwa wielkopolskiego. Taki wpis umożliwi nam także staranie się o dofinansowanie jego remontu.
Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków Jolanta Goszczyńska potwierdza w piśmie, iż pomimo licznych przebudów i zmian we wnętrzach dworzec posiada wybitne wartości artystyczne oraz bardzo duże wartości historyczne i badawcze. – Jest bardzo rzadkim przykładem architektury dworcowej w konwencji neogotyku marchijskiego, a ze względu na jego skalę i bogatą formę uważany jest za unikatowy obiekt tego typu w Polsce. Jest bardzo cennym przykładem dworca tzw. książęcego I klasy. Jest jednym z pięciu dworców znajdujących się na terenie Polski, zlokalizowanych na dawnych kolejowych przejściach granicznych z Prus do Rosji. Zachowane w nim żelbetowe słupy są jednym z pierwszych przykładów zastosowania tego rodzaju konstrukcji w architekturze kolejowej obiektów na terenie Polski.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz