DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Dworca dla kolei dużych prędkości nie będzie, ale prace ruszyły

Umowa na przygotowanie studium wykonalności została podpisana przez pracowników Centralnego Portu Komunikacyjnego. Dokument, który ma powstać – zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli tej instytucji – będzie dotyczyć Kolei Dużych Prędkości pomiędzy Sieradzem a Poznaniem. Mowa o tzw. „igreku” w ciągu linii nr 9 (łączącej Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław), który według pierwotnych koncepcji miał przebiegać przez region południowej Wielkopolski ze stacją przesiadkową zlokalizowaną w okolicach Ostrowa Wielkopolskiego, Nowych Skalmierzyc i Kalisza.

Burzliwe dyskusje i lobbowanie samorządowców za takim wariantem oraz wsparcie posłów z regionu, nie licząc pism i zapytań wystosowanych w tej sprawie, nie przyniosły większego efektu. Przedstawiciele CPK zdecydowali inaczej, odrzucając pomysł lokalizowania stacji w naszym regionie. Zdecydowano się na okolice Sieradza. „Najnowsza umowa dotyczy przygotowania studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ), czyli niezbędnej dokumentacji przedprojektowej, dla linii: Sieradz – Kalisz – Pleszew – Poznań. Większość tego odcinka tzw. szprychy nr 9 znajduje się na terenie woj. wielkopolskiego (oprócz fragmentu w okolicach Sieradza, który leży w Łódzkiem). Spółka CPK podpisała kontrakt z wybranym w przetargu konsorcjum firm BBF, IDOM i Arcadis. Wartość umowy to 42,9 mln zł netto” – informują przedstawiciele Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Co zmienią koleje dużych prędkości?

W założeniu budowa kolei dużych prędkości ma przyspieszyć podróżowanie po Polsce. Mowa o podróżach z prędkością do 250 km/h. Dla odcinka przebiegającego przez nasz region przyjęta prędkość projektowa została oceniona na 350 km/h. To założenie, które ma umożliwić w przyszłości rozpędzenie się pociągów właśnie do takiej prędkości bez konieczności przebudowy torowisk i zmiany geometrii łuków.

Zdaniem inicjatorów projektu budowy kolei dużych prędkości korzyścią dla pasażerów z południowej Wielkopolski ma być bezpośrednie połączenie z Centralnym Portem Komunikacyjnym (jego budowa jest w planach) oraz możliwość podróżowania pociągiem między Warszawą a Poznaniem w godzinę i 55 minut, co skróciłoby czas pokonania tego dystansu o około jedną trzecią.

„Skrócą się także czasy przejazdu z Poznania do Kalisza do 35 minut (dziś 1,5 godziny) i do Łodzi do godziny i 10 minut (teraz około 3 godzin). Do CPK pasażerowie dojadą z Poznania w godzinę i 40 minut” – zapowiadają przedstawiciele CPK.

Miesiące oczekiwania na zakończenie formalności

Oddanie do użytku kolei dużych prędkości w Polsce to melodia przyszłości. Samo kompletowanie dokumentacji projektowej, uzyskiwanie pozwoleń i przygotowywanie różnego rodzaju innych dokumentów potrzebnych do wydania decyzji o rozpoczęciu prac związanych z budową lub przebudową kolejnych odcinków tras na terenie kraju to wielomiesięczna praca. Samo przygotowanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego, które ma zostać dostarczone spółce (m.in. prognozy ruchu, analizy techniczne, środowiskowe i wielokryterialne) to 12 miesięcy. Za rok przedstawiciele CPK mają otrzymać tzw. wariant inwestorski stanowiący załącznik do wniosku o decyzję środowiskową. A to dopiero jeden z wielu elementów formalności. Kolejnym etapem będzie opracowanie projektów: koncepcyjnego i budowlanego.

Przygotowany przez spółkę Centralny Port Komunikacyjny harmonogram zakłada rozpoczęcie pierwszych robót budowlanych na odcinku Sieradz – Poznań na przełomie 2024 i 2025 roku. Zakończenie tych prac jest planowane na przełomie 2028 i 2029 roku, czyli około 12 miesięcy po zakończeniu planowanej budowy Portu Solidarność, a więc Centralnego Portu Komunikacyjnego, który miałby powstać w okolicach Stanisławowa (gmina Baranów na Mazowszu pomiędzy Warszawą a Łodzią).

Kiedy CPK i koleje dużych prędkości?

Z zapowiedzi przedstawicieli Centralnego Portu Komunikacyjnego wynika, że budowa 12 tras kolejowych w tym 10 tzw. szprych prowadzących z różnych zakątków Polski do Portu Solidarność oraz budowa bądź przebudowa niemal 1 800 kilometrów linii kolejowych potrwa do końca 2034 roku.

Napisz do autora

Komentarze (8)
  • A
    Alicja

    sobota, 15 stycznia, 2022

    Głupszego tytułu nie można było wymyślić? Dworzec będzie jak najbardziej tyle, że w Kaliszu! Tak trudno to ogarnąć?

    Odpowiedz
  • L
    lolek

    sobota, 15 stycznia, 2022

    cieszymy się tu w Otrowie ,że bedziemy w doborowym towarzystwie …… typu rating.

    Odpowiedz
  • Z
    Zenon

    sobota, 15 stycznia, 2022

    Połączenia kolei dużych prędkości powinny być POMIĘDZY dużymi miastami, a nie do jakiegoś nowego lotniska! Mały procent mieszkańców z tego skorzysta. Pozdrawiam także pana z Kalisza, który pracuje w Warszawie w dziale projektowym infrastruktury kolejowej. Jego działanie na rzecz marginalizacji Ostrowa jeśli chodzi o kolej zasługuje na jakiś złoty medal od prezydenta Kalisza.

    Odpowiedz
  • K
    Kasia

    sobota, 15 stycznia, 2022

    Przez jakie miejscowości gminy ostrow będzie przebiegała trasa?

    Odpowiedz
  • J
    Janusz

    poniedziałek, 17 stycznia, 2022

    Kępno i okolice protestują przeciwko tej zakale. Mało kto będzie korzystał, a przeszkadzać będzie wszystkim.

    Odpowiedz
  • A
    Anonim

    niedziela, 13 lutego, 2022

    Kepno za szybka koleja w wariancie W 44

    Odpowiedz
  • G
    GOSCIU

    środa, 2 listopada, 2022

    mow PISZ za siebie JA JAKO KEPNIANIN POPIERAM CPK TYLKO CZEMU MAJAC PIEKNY DWORZEC BEDZIELI MIELI PRZYSTANEK W POLU

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz