Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował listę dziesięciu porodówek, w których najczęściej w 2021 roku przychodziły na świat dzieci. W zestawieniu znalazły się dwa szpitale z regionu południowej Wielkopolski. Poznaliśmy też dane dotyczące kilku innych lecznic z tej części województwa. Przy tworzeniu rankingu przeanalizowano dane z 34 szpitali, w których odebrano 32,8 tysięcy porodów.
Statystycznie w każdej placówce przyszły na świat 964 dzieci, jednak realne różnice pomiędzy poszczególnymi szpitalami są bardzo wyraźne. Podobnie jak tendencja spadkowa dotycząca urodzeń, która jest zauważalna od 2018 roku. „W 2017 roku odnotowana została najwyższa liczba hospitalizacji porodowych w ciągu ostatnich sześciu lat. Było to 40 tysięcy porodów. Rok później odnotowaliśmy ich 38 tysięcy, w 2019 roku – 37 tysięcy i w 2020 roku – 35 tysięcy Od 2016 roku w Wielkopolsce odebrano łącznie ponad 220 tysięcy porodów” – informują przedstawiciele poznańskiego oddziału NFZ-u.
Podium należy po minionych dwunastu miesiącach do poznańskich szpitali. Zresztą nie po raz pierwszy. Najwięcej porodów odebrano na oddziale Ginekologiczno-Położniczym Szpitala Klinicznego UM w Poznaniu (6 823). Tuż za nim – ale z ogromną różnicą porodów – uplasował się SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu (2 491), a na trzecim miejscu znalazł się Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu (1 944). Czwartą lokatę zajął ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim (1 878 urodzeń) i jest to najwyższa liczba porodów w naszym regionie.
Nieco niżej, bo na ósmym miejscu znalazło się Pleszewskie Centrum Medyczne (1 106). Z dziesiątki wypadł natomiast Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzyny w Kaliszu (861 porodów). Tym razem znalazł się na jedenastym miejscu. W 2021 roku doszło do zamiany pozycji, bo do dziesiątki właśnie z jedenastego miejsca wskoczył SPZOZ w Wolsztynie (927). Obok kaliskiej lecznicy z dziesiątki wypadł też Szpital Średzki Serca Jezusowego. Rok temu był dziewiąty, a teraz jest dwunasty (859).
Pracownicy poznańskiego oddziału NFZ-u poinformowali, że w 2021 roku więcej porodów w porównaniu z 2020 rokiem odnotowano w ośmiu szpitalach. W Kępnie ta liczba wzrosła o 268 (z 467 do 735), a w Jarocinie o 43 urodzenia.
Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w 2021 roku w wielkopolskich szpitalach odebrano ponad 2,6 tysiąca porodów od kobiet z innych województw. 691 mieszkanek lubuskiego wybrało właśnie Wielkopolskę. Podobną decyzję podjęło 496 kobiet z Dolnego Śląska i 382 z łódzkiego.
1,9 tysiąca Wielkopolanek wybrało natomiast inne, niż swoje województwo. Najczęściej kujawsko-pomorskie (561), a dalej dolnośląskie (366) i łódzkie (257).
Informacje na temat liczby urodzeń w poszczególnych szpitalach pochodzą z wielkopolskich lecznic. Poznański oddział Narodowego Funduszu Zdrowia co kwartał otrzymuje raporty dotyczące narodzin i na tej podstawie sporządza roczny raport. – Przyglądamy się pracy oddziałów porodowych regularnie. Nasz ranking wielkopolskich porodówek pokazuje w najbardziej obiektywny sposób, które oddziały w naszym regionie cieszą się największym zaufaniem pacjentek – wyjaśnia Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
Jak podkreśla, opinie matek, które urodziły dzieci, są bardziej miarodajne, niż ankiety bądź głosowania internetowe lub SMS-owe.
Przedstawiciele Zespołu Komunikacji Społecznej Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Poznaniu zaznaczają też, że przyglądając się temu zestawieniu, należy wziąć pod uwagę sytuację epidemiczną: „Zarówno w 2020 roku, jak i 2021 wiele szpitali było zaangażowanych w leczenie pacjentów z COVID-19. Wiązało się to ze zmianami organizacyjnymi i kadrowymi w szpitalach”.
poniedziałek, 24 stycznia, 2022
co w tym nadzwyczajnego?