DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Dwa złote, srebrny i dwa brązowe. Te kluby otrzymały certyfikaty PZPN-u!

Pracownicy Polskiego Związku Piłki Nożnej zrobili prawdziwą selekcję i wiele szkółek piłkarskich straciło złote, srebrne oraz brązowe certyfikaty. W Wielkopolsce tym najważniejszym mogą pochwalić się teraz tylko: Ostrovia 1909, Jarota Jarocin, Polonia Środa Wielkopolska, PKS Racot i Warta Poznań.

Mimo trudnych warunków Ostrovia 1909 nadal ze złotym certyfikatem

Obu klubom z naszego regionu przedłużono je do 2023 roku. Jak mówią trenerzy i koordynatorzy, nie było łatwo spełnić wymagania, żeby PZPN zaakceptował autorskie programy szkolenia dzieci i młodzieży. – Chcieliśmy podtrzymać standard pracy, aby nadal każdą grupę prowadziło dwóch trenerów, a praca odbywała się według ściśle ustalonych mezocykli znajdujących się w programie certyfikacji mówi w rozmowie z portalem wlkp24.info Marcin Kałuża, trener koordynator grup młodzieżowych.

Kluby z Wielkopolski częściowo korzystały z doświadczeń Lecha Poznań, który jest wzorem szkolenia młodzieży nie tylko w tym województwie, ale na tej bazie trzeba było przygotować wszystkie potrzebne dokumenty i przystosować je do wymagań, potrzeb i możliwości poszczególnych klubów. – Z części ich założeń mogliśmy skorzystać, ale musieliśmy dostosować wszystko do klubu, metodologii pracy i przygotować pozostałe elementy dokumentu, który liczy setki stron. Było przy tym sporo pracy – dodaje.

Ostrovia zdobyła niemal komplet punktów w ocenie PZPN-u. Jak mówią przedstawiciele biało-czerwonych, to wielka ulga i jeszcze większe wyzwanie, bo nie ma miejsca na błędy. Pilnują tego nie tylko w klubie, ale też na zewnątrz. Mowa o wysłannikach piłkarskiej centrali, którzy przyjeżdżają do klubów z certyfikatami, aby przeprowadzić niezapowiedziane kontrole. – Sprawdzają, jak pracujemy na tym autorskim programie, obserwują, czy go w pełnym zakresie realizujemy, czy trenerzy są 15 minut przed treningiem, czy każdy zawodnik ma do dyspozycji piłkę, czy sprzęt treningowy jest odpowiednio rozłożony i niczego nie brakuje, czy wszyscy zawodnicy są jednakowo ubrani. Nie możemy się potknąć, bo stracimy gwiazdkę – wyjaśnia Marcin Kałuża.

Jak podkreśla, dla Ostrovii 1909 zdobycie certyfikatu na kolejne dwa lata (do 2023 roku) było ogromnym wyzwaniem zwłaszcza z punktu widzenia praktycznie nieistniejącej własnej bazy treningowej. Kompleks za parowozownią jest w remoncie i nie można tam trenować. W Ostrowie Wielkopolskim brakuje odpowiednich boisk, zimą poszczególne drużyny ratują się zajęciami w halach sportowych, ale zainteresowanie ich wynajmem jest spore. Wszak nie tylko biało-czerwoni trenują i szkolą młodzież. Dlatego przedstawiciele klubu szukali obiektów na terenie całego powiatu. – Mamy 7 certyfikowanych grup. Mówię tu o młodzikach, orlikach, żakach, skrzatach, a jest przecież jeszcze drużyna dziewczynek – zaznacza.

W zależności od wieku dzieci oraz młodzież trenują po kilka razy w tygodniu, a do tego dochodzą mecze. Normą jest, że niektórzy młodzi adepci wychodzą na boisko praktycznie codziennie. Im niższy wiek, tym liczba treningów jest mniejsza. Najrzadziej trenują skrzaty, bo dwa razy w tygodniu. Grupy młodzików natomiast już cztery razy na tydzień. – Drużyna młodzika starszego wygrała ligę wojewódzką w roczniku 2008. To właśnie jeden z zespołów objętych certyfikacją – podkreśla Marcin Kałuża.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Akademia Reissa niestraszna. Puchar dla TP Ostrovia 1909! [WIDEO]

Mimo problemów z bazą treningową i skromną liczbą boisk na terenie Ostrowa Wielkopolskiego, przedstawiciele Ostrovii – jak mówią – dają sobie radę. Korzystamy z boisk w powiecie. I tutaj należą się ogromne podziękowania dla wszystkich klubów, które nam pomagają: Piasta Czekanów, Baryczy Janków Przygodzki, Raszkowianki Raszków, Huraganu Szczury, Wysocka Wielkiego i Wtórku, bo tam też trenujemy. Bez nich byłoby ciężko. Ukłony dla prezesów tych klubów – mówi trener koordynator.

Jarota Jarocin dalej ze złotym certyfikatem

Złotą gwiazdkę PZPN-u nadal będą mogli się chwalić w Jarocinie. Jarota również otrzymała certyfikację do 2023 roku. „Jesteśmy pewni, że obrana przez nas droga szkolenia naszych wychowanków jest w stu procentach słuszna. Potwierdzają to zresztą wyniki niezapowiedzianych wizyt monitorujących przeprowadzone przez trenerów z PZPN-u, którzy bardzo fachowo i wysoko ocenili pracę wykonywaną przez szkoleniowców JKS-u na treningach” – wyjaśniają przedstawiciele Jaroty w oficjalnym komunikacie.

Klub chwali się, że złota gwiazdka dla Jarocina oznacza ustawienie się w jednym szeregu pod względem szkolenia dzieci i młodzieży razem Górnikiem Zabrze, Jagiellonią Białystok czy Pogoni Szczecin.

Brązowy OKS

Brązowym certyfikatem Polskiego Związku Piłki Nożnej na lata 2022-23 może pochwalić się natomiast Ostrowski Klub Sportowy 1926. To drugi zespół z tego miasta, który został doceniony przez centralę.

„Ciężka praca naszych zawodników, wsparcie rodziców, zaangażowanie trenerów oraz całego zarządu klubu przynoszą efekty” – przekonują na fanpage’u przedstawiciele OKS-u.

Po co klubom certyfikaty PZPN-u?

Zabieganie o certyfikaty to dla klubów duży wysiłek, wiele godzin pracy nad przygotowaniem dokumentów, planów treningowych i odpowiedniego programu, a także zadbanie o wymaganą liczbę trenerów czy boisk i hal do dyspozycji na potrzeby treningów. Ci, którzy mogą się pochwalić certyfikatami, mówią, że było warto, bo to nie tylko prestiż, ale także wymierne korzyści finansowe. – Pieniądze, które otrzymamy z PZPN-u, będziemy mogli przeznaczyć na opłatę boisk, wynajem hal sportowych, dopłaty do wynagrodzeń dla trenerów, na szkolenia trenerskie, wyjazdy grup na turnieje. Jest to spory zastrzyk gotówki. Musimy spełniać wysokie standardy wyjaśnia Marcin Kałuża.

Mimo że jest z tym wszystkim sporo zachodu, jego zdaniem warto się postarać i powalczyć o certyfikat, choć nie jest łatwo, bo część klubów nie przeszło przez gęste sito ostatniego naboru związanego z certyfikacją.

Finansowo to 130 mln zł, które trafią do klubów na terenie całego kraju w ciągu trzech lat. Program certyfikacji uzyskał wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki. Budżet trzeciej edycji wynosi 50 mln zł. To rekordowe wsparcie – mówią w PZPN-ie.

Złote, srebrne i brązowe certyfikaty przyznano 216 klubom. Wkrótce mają wejść w życie także zielone – stworzone z myślą o małych szkółek, aby i w nich treningi mogły się odbywać na zasadach akceptowanych przez PZPN. Nabór na „zieloną gwiazdkę” ma ruszyć w drugim kwartale 2022 roku. Jak zaznacza związek, wsparcie na tym poziomie ma obejmować: dofinansowanie wynagrodzeń trenerów, szkoleń i kursów dla nich, a także organizację wizyt edukacyjnych na terenie szkółek.

Kto w Wielkopolsce otrzymał gwiazdki PZPN-u?

  • Złoty certyfikat: Jarota Jarocin, Polonia Środa Wielkopolska, PKS Racot, TP Ostrovia 1909.
  • Srebrny certyfikat: AP Ostrzeszów, GKS Dopiewo, LKS Wielkopolska Komorniki, Warta Międzychód, TMS Suchary Suchy Las.
  • Brązowy certyfikat: Obra Zbąszyń, Juna-Trans Stare Oborzyska, Sparta Złotów, Huragan Pobiedziska, Kania Gostyń, OKS 1926, SAP Młode Orły, UKS Śrem, AP Reissa Kępno.

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • J
    Ja

    piątek, 24 grudnia, 2021

    Brawo Ovia

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz