Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
O planach ostrzeszowskiego samorządu na budowę elektrociepłowni informowaliśmy na łamach naszego portalu już w lipcu ubiegłego roku. Wiemy, że otrzymano już decyzję środowiskową, a przed rozpoczęciem inwestycji jest jeszcze kilka etapów. Urzędnicy w dalszym ciągu próbują także przekonać mieszkańców, że budowa elektrociepłowni to inwestycja, która ma sporo korzyści.
Budowa elektrociepłowni w Ostrzeszowie budzi emocje i wciąż jest wielu mieszkańców, którzy są przeciwni tej inwestycji. Przekonać próbuje ich tamtejszy samorząd, organizując serię spotkań. Jedno z nich odbyło się z udziałem przedstawicieli rad osiedli w Ostrzeszowie. – Chcemy pokazać, dlaczego ta inwestycja jest ważna dla miasta i dlaczego jest przyszłościowa. Zapewni tanie ciepło, tanią energię elektryczną i pozwoli na odejście od spalania węgla w mieście, a jednocześnie jest korzystna ekonomicznie dla gminy – wyjaśnia Patryk Jędrowiak, burmistrz Miasta i Gminy Ostrzeszów.
Paliwem, które byłoby użyte w procesie spalania jest RDF, czyli wyselekcjonowana frakcja odpadów, która po wysuszeniu nie wydziela już nieprzyjemnych zapachów i nie dzieje się też tak przy spalaniu. – Działa to na podciśnieniu, a odory nie wydostają się na zewnątrz pomieszczenia, w którym to paliwo jest magazynowane i przekazywane dalej do kotła – informuje Andrzej Grzesiek, autor koncepcji instalacji termicznego przekształcania odpadów.
Burmistrz Ostrzeszowa planuje także zorganizować wyjazd dla chętnych mieszkańców do miast, gdzie takie elektrociepłownie już funkcjonują. – Aby przekonali się na własne oczy i nosy, że takie instalacje nie są w żaden sposób uciążliwe – przekonuje Jędrowiak.
Samorząd otrzymał już decyzję środowiskową. Kolejny etap to decyzja, jaki podmiot będzie się ubiegał o dotację: spółka celowa, miejska lub sam urząd. – Będziemy zabiegać o środki z różnych instytucji. Najważniejszym jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – dodaje burmistrz.
A koszt budowy elektrociepłowni ma wynieść około 70 milionów złotych.
niedziela, 20 marca, 2022
w tym ciemnogrodzie aż dziw bierze ,że jest elektryczność i auta ! Wszystko im przeszkadza ,umysły miejscowych zatrzymały się z 200 lat temu !Obwodnicy nie , osiedli nie , parkometrów nie .. Wszystko na nie. DRAMAT
niedziela, 20 marca, 2022
A kto będzie korzystał z tej taniej energii elektrycznej?
poniedziałek, 21 marca, 2022
Naprawdę jestem pozytywnie zaskoczony tym pomysłem. Najłatwiej robić festyny i budować place zabaw. Tu ktoś myśli przyszłościowo. Brawo!
poniedziałek, 21 marca, 2022
Jak znam życie ktoś politycznie będzie chciał zbić kapitał na protestowaniu przeciwko. Byle zaistnieć.
poniedziałek, 21 marca, 2022
Czytam w internecie komentarze i widzę że najwiekszy protest robią sklepikarze z centrum miasta. Aż zabawne. Widać kto wszystko nakręca.
wtorek, 22 marca, 2022
To pomysł naszego burmistrza tak jak ubikacja dla Piesków w Parku JP2 oraz 1.000,000,00 PLN wydane na parkometry zamiast wykupu placu po PKS teraz mamy przystanki po krzakach.
Spalania Śmieci która ma być składowiskiem dla Wrocławia, Poznania, Kalisza, Łodzi itp, itd to nastepny jego pomysł.
Mieszkańcy miasta są za odwołaniem burmistrza !!!
środa, 23 marca, 2022
Oczyszczalnia też miała nie śmierdzieć, a latem wstyd kogokolwiek zaprosić do siebie, bo smród w całym mieście.