DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Drwale będą walczyć o przepustkę na mistrzostwa świata

Tego jeszcze nie było. Już wkrótce zawody najlepszych drwali w Polsce. Kto wygra, ten pojedzie na mistrzostwa świata we Francji.

Fot. René Schindler / Pixabay

Żużel, piłka ręczna, koszykówka, piłka nożna, tenis stołowy, szachy, warcaby, taekwondo, lekkoatletyka… Te wszystkie dyscypliny sportu kibice z regionu już doskonale znają. Wkrótce jednak pojawi się całkowita nowość. To Stihl Timbersports, a więc Mistrzostwa Polski drwali ekstremalnych.

Najlepsi drwale w kraju przyjadą 7 września do Jarocina, gdzie będą rywalizować nie tylko o zwycięstwo w ogólnokrajowych zawodach, ale także o możliwość wyjazdu na mistrzostwa świata, które odbędą się w listopadzie we Francji. Zawodnicy będą rywalizować w sześciu konkurencjach w cięciu i rąbaniu drewna z wykorzystaniem pilarki łańcuchowej, siekiery oraz piły ręcznej.

Ten nietypowy sport zdobywa w ostatnich latach coraz większą popularność m.in. ze względu na widowiskowe konkurencje i emocje, jakie wywołuje wśród kibiców obserwujących zmagania drwali. Historia tego typu zawodów jest jednak bardzo długa i sięga drugiej połowy XIX wieku. Najstarsze udokumentowane zawody odbyły się w 1870 roku na Tasmanii. Od tego czasu pomysł rywalizacji z toporem w ręku rozprzestrzenił się na cały świat.

Zawodnicy rywalizują w sześciu konkurencjach:

  • Standing block chop – przerąbywanie na czas siekierą pionowo stojącej kłody drewna (śr. 30 cm),
  • Single buck – odcinanie kłody (śr. 46 cm) jednego krążka drewna przy pomocy olbrzymiej piły ręcznej,
  • Stihl stock saw – odcinanie od kłody (śr. 40 sm) dwóch równoległych krążków drewna (cięcie z góry na dół i z dołu do góry),
  • Underhand chop – przerąbywanie przez zawodnika kłody drewna (32 cm), na której stoi.
  • Springboard – wyrąbanie siekierą dwóch „kieszeni” w umieszczonej pionowo kłodzie (wys. 270 cm), umieszczenie w nich desek, na których zawodnik staje i odrąbuje wierzchołek kłody (śr. 27 cm) uderzając w niego z dwóch stron,
  • Hot saw – odcinanie w możliwie najkrótszym czasie trzech krążków o określonej grubości z leżącej pionowo kłody (śr. 46 cm) przy pomocy pilarki o wadze 27 kg oraz mocy 80 KM wydającej z siebie dźwięki – jak przekonują organizatorzy przypominające odgłosy znane z Formuły 1.


Trafiłeś na ten artykuł w mediach społecznościowych? To jeden z wielu materiałów, jakie każdego dnia publikujemy na wlkp24.info. Aby nie przegapić żadnego, zaglądaj regularnie bezpośrednio na wlkp24.info.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz