DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Droższe egzaminy i zmiany w przepisach dla przyszłych kierowców [WIDEO]

Możliwość uzyskania prawa jazdy kategorii „B” od 17 roku życia oraz wprowadzenie tzw. okresu próbnego. To zmiany, które planują wdrożyć rządzący w najbliższych miesiącach. 

Kwestie związane z uprawnieniami do kierowania pojazdami mechanicznymi reguluje w Polsce ustawa z 5 stycznia 2011 roku. Zawiera ona m.in. informacje o tym, że do egzaminu państwowego na prawo jazdy można przystąpić po ukończeniu wieku wymaganego dla określonej kategorii uprawnień. W przypadku kategorii „B” jest to 18 rok życia. Już wkrótce ma się to jednak zmienić.

– Trwają prace nad przepisami pozwalającymi uzyskiwać uprawnienia do kierowania pojazdami w zakresie kategorii „B” od 17 lat. Osoby te będą musiały prowadzić samochód pod nadzorem osoby dorosłej posiadającej uprawnienia. Będą też ograniczenie w zakresie przewozu osób – tłumaczy Marek Hudziński, egzaminator nadzorujący w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Kaliszu.

Rządzący planują też wprowadzić tzw. okres próbny i związany z nim obowiązek odbycia dodatkowych szkoleń. W 2024 roku w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Kaliszu odbyło się ponad tysiąc więcej praktycznych egzaminów na prawo jazdy, w porównaniu z poprzednimi latami.

Od początku roku wzrosły ceny egzaminów na prawo jazdy. Przykładowo za egzamin teoretyczny trzeba zapłać 55 zł, a nie jak wcześniej 50.  – Egzamin praktyczny na kategorię „B” kosztuje 222 złote, a egzaminy na tzw. kategorie ciężkie to koszt 278 złotych – informuje  Sławomir Chrzanowski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kaliszu.

Ceny egzaminów na prawo jazdy ustalane są na poziomie województw. Oznacza to, że tyle samo zapłacimy za nie w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego w Koninie, Pile, Poznaniu i Lesznie.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz