Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
„Gminny Program Walki ze smogiem” to pierwszy taki projekt w Wielkopolsce i drugi w całym kraju. Pionierem w tym temacie jest Gmina Skawina w powiecie małopolskim. – To pierwszy program który tak szeroko i tak wielowątkowo traktuje problematykę smogu – informuje zastępca burmistrza Jarocina, Bartosz Walczak. – Inne miasta, jeśli podejmują uchwały w zakresie walki ze smogiem to są to wąskie, krótkie uchwały związane z konkretnym, jednym rodzajem działań. Nasz program jest bardzo szeroki i wyznacza nam ambitny kierunek działalności w zakresie eliminowania zanieczyszczenia powietrza na najbliższe lata –podkreśla Bartosz Walczak.
Już niedługo nad domami na terenie gminy pojawi się specjalistyczny dron. Będzie on wyposażony w czujniki, które pozwolą wykryć szkodliwe związki wskazujące na spalanie niedozwolonych odpadów. Patrole antysmogowe, poza dronem zostaną wyposażone w inne certyfikowane urządzenia, m. in. w wilgotnościomierze, czy czujniki laserowe z możliwością badania parametrów szkodliwych substancji. Właściciele gospodarstw domowych, którym udowodnione zostanie spalanie niedozwolonych substancji, muszą liczyć się z karami finansowymi.
Eko-patrole będą także dojeżdżać pod wskazany adres. Jeżeli ktoś będzie miał podejrzenia, że na danej posesji spalane są niedozwolone odpady, będzie mógł wezwać taki patrol dzwoniąc pod numer telefonu: 533 617 617. Telefon będzie dostępny dla mieszkańców 24 godziny na dobę.
CZYTAJ TAKŻE: Koszmar na nielegalnej fermie lisów pod Krotoszynem. Umierały z głodu i pragnienia
Program przewiduje także przeprowadzenie inwentaryzacji źródeł ciepła we wszystkich gospodarstwach domowych na terenie gminy Jarocin. Na każdym piecu, który nie spełnia norm klasy 5., zostanie umieszczona naklejka z ostateczną datą jego wymiany. Na podstawie zebranych danych zespół inwentaryzacyjno-kontrolny sporządzi mapę rejonów najbardziej narażonych na występowanie smogu. Mieszkańcy tych rejonów uzyskają pierwszeństwo w otrzymaniu pomocy finansowej z gminnego programu wymiany pieców. – Będziemy dążyli do tego, aby w tym programie była także możliwość wsparcia montażu kotłów elektrycznych, bo nie wszyscy mogą zamontować np. piece gazowe. Ta zmiana może też dotyczyć w dużym stopniu mieszkańców centrum Jarocina, ponieważ podczas ostatniego posiedzenia gminnego komitetu rewitalizacji toczyła się bardzo długa dyskusja, czy centrum miasta nie powinno zostać objęte całkowitym zakazem palenia węglem i drewnem – podkreśla zastępca burmistrza Bartosz Walczak.
W ramach programu antysmogowe powstaną także „zielone” przystanki i korytarze. Dodatkowo, co 2 lata, przeprowadzane będą badania spirometryczne, którymi objęci zostaną uczniowie w szkołach. Z kolei przedszkola mają zostać wyposażone w oczyszczacze powietrza.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz