DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Dostałeś maila od Poczty Polskiej? Sprawdź go dokładnie

Nie daj się oszukać. Sprawdź te informacje, jeśli otrzymałeś maila z prośbą o „uregulowanie należności celnych”.

Fot. Pixabay, wlkp24.info

Nadchodzi gorący, przedświąteczny okres związany ze zwiększoną liczbą m.in. zakupów internetowych. Zakupy robione w pośpiechu mogą nas słono kosztować, jeśli przez nieuwagę damy się oszukać.

A złodzieje nie śpią próbując m.in. podszyć się pod znane instytucje w tym pod Pocztę Polską. Do mieszkańców naszego regionu docierają maile mogące przypominać korespondencję z tą instytucją. To jednak może być próba oszustwa.

Jeden z naszych Czytelników otrzymał maila, w którym został poproszony o „uregulowanie należności celnych i podatków w wysokości 12 zł”. Poniżej widniał biały napis na czerwonym tle, który miał być linkiem prowadzącym do strony, gdzie rzekomo można dokonać płatności. Widniał na nim napis „zapłata podatków”.

Na dole można było znaleźć napis „Copyright 2024 Poczta Polska SA” na szarym tle, choć całe tło strony było białe. To wzbudziło jego podejrzenie, bo wyglądało jakby ten napis został wklejony. Jeszcze niżej znajdował się napis po angielsku „Unsubscribe”.

Nasz Czytelnik zwrócił też uwagę na adres, z którego otrzymał wiadomość. Nie był on zarejestrowany pod polską domeną, co również może budzić podejrzenia w przypadku tej instytucji. Jej adres w żaden sposób nie kojarzył się z Pocztą Polską.

Tego typu metoda oszustwa nazywana jest phishingiem. Oszuści próbują podszyć się m.in. pod różnego rodzaju instytucje jak banki, sklepy internetowe i strony firm kurierskich. Przed tego typu próbami oszustwa przestrzegali w styczniu przedstawiciele Poczty Polskiej.

„Jednym z przykładów akcji phishingowej są wiadomości SMS z informacją o problemach w dostawie paczki. Oszuści, podszywając się pod Pocztę Polską lub inną firmę kurierską, przesyłają wiadomość o konieczności uzupełnienia adresu dostawy lub innych danych dotyczących przesyłki”czytamy w styczniowym komunikacie Poczty Polskiej.

Przedstawiciele tej instytucji sporządzili też listę dobrych praktyk mogących uchronić nas przed nieszczęściem. Wśród nich znalazły się m.in.:

  • nie klikać w podejrzane linki ani nie pobierać podejrzanych załączników,
  • zwrócić szczególną uwagę na adresy URL, które wydają się podejrzane lub nieautentyczne,
  • każdorazowo weryfikować nadawcę wiadomości,
  • nie podawać swoich danych osobowych ani finansowych (PESEL, numer dowodu osobistego czy kodów CVC/CVV i innych).

Podejrzanie wyglądające maile można natomiast zgłosić do CERT Poczta Polska przekazując mail, który nas zaniepokoił na adres incydent@poczta-polska.pl.

0 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz