Choć powstała zaledwie 12 lat temu, właśnie ruszyła jej rozbudowa i przebudowa warta 12 milionów złotych. Mowa o oranżerii w Zespole Pałacowo-Parkowym w Dobrzycy, który wzbogaci się nowe, trzecie skrzydło i podziemną kondygnację. Trwają właśnie prace rozbiórkowe i ziemne. Pieniądze na tę inwestycje pochodzą z budżetu urzędu samorządu województwa wielkopolskiego.
Mieszcząca się w dobrzyckim parku oranżeria została wybudowana w 2012 roku jako rekonstrukcja dawnego budynku. Nawiązuje więc bryłą i stylem do pozostałych obiektów w kompleksie pałacowo-parkowym i tak pozostanie.
Jak w takim razie będzie wyglądać oranżeria po rozbudowie? Cała powierzchnia pawilonu stanie się przestrzenią wystawienniczą, gdzie będzie wydzielona sala konferencyjno-edukacyjna, powstaną też magazyny, pomieszczenia techniczne, toalety i szatnia. – Obiekt po remoncie stworzy muzealnikom większe możliwości. Będzie można organizować więcej wystaw czasowych, nie rezygnując jednocześnie z eksponowania piękna pałacowych wnętrz – mówi Kinga Jaroszewska-Bałwas z Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.
Sama istnienie oranżerii w tego typu kompleksie pałacowo-parkowym ma uzasadnienie historyczne. Tego typu budynek był często spotykany w ważniejszych dworach ziemiańskich. Wiadomo, że w drewnianej oranżerii w Dobrzycy, która niestety spłonęła w latach 20. ubiegłego wieku, właściciele przechowywali rośliny egzotyczne. Było tam podobno m.in. 400 drzew ananasowych. W rozbudowanej oranżerii nie będzie ananasów, będą za to odpowiednio wyeksponowane dzieła sztuki. Prace potrwają kilkanaście miesięcy. Koszt to około 12 milionów złotych. Pieniądze pochodzą z urzędu marszałkowskiego, pod który podlega Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz