DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Dobrzyca: O dawnych właścicielach majątku w książce

Całość otwiera artykuł prof. Tomasza Jurka poświęcony nieco tajemniczemu założycielowi Dobrzycy – Tumlinowi oraz początkom lokowanego przezeń w 1440 r. miasteczka.

Kolejne teksty prof. Michała Zwierzykowskiego i jego ucznia Grzegorza Glabisza koncentrują się na postaciach osiemnastowiecznych właścicieli miasteczka i rezydencji – wytrwałemu stronnikowi Stanisława Leszczyńskiego, a następnie oficjałowi gnieźnieńskiemu Aleksandrowi Gorzeńskiemu (1671-1754), jego synowi  oraz dzierżawiącemu od niego włości  Wojciechowi Rydzyńskiemu (1721-1770). Postać następcy gen. Gorzeńskiego, jego siostrzeńca, generała Kazimierza Turno (1778-1817) omawia artykuł badacza generalicji napoleońskiej prof. Jarosława Czubatego, a dzieje rezydencji i jej właścicieli po jego śmierci przedstawia tekst autorstwa prof. Witolda Molika.

Ostatni artykuł – p. Elżbiety Jakimek-Zapart – poświęcony jest natomiast postaci Janiny Czarneckiej (1902-1978) łączniczki Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, sądzonej w procesie jego IV Zarządu i więzionej wiele lat w okresie stalinowskim.

– Chcielibyśmy aby ta publikacja przyczyniła się do upowszechniania historii dobrzyckiej rezydencji, a także umocniła poczucie tożsamości kulturowej wśród mieszkańców wielkopolski i propagowała wiedzę na temat polskiego ziemiaństwa – mówi Kinga Jaroszewska, animator z Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

Publikacja jest dostępna w kiosku dobrzyckiego Muzeum Ziemiaństwa.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz