DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Dobrzyca modna jak nigdy, czyli co zobaczymy na nowej wystawie?

Muzea ponownie się otwierają! Tuż po weekendzie majowym będzie można zobaczyć wystawy i wnętrza, które tak długo stały puste ze względu na przedłużający się lockdown wprowadzony w związku z walką z pandemią koronawirusa.

Jednym z miejsc, które już odlicza dni do otwarcia, jest Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, które w kwietniu zapraszało na wystawę, ale ostatecznie termin musiał zostać przesunięty. Teraz – po zapewnieniach rządu – ma zostać wreszcie udostępniona dla zwiedzających.

Jej tytuł brzmi „Moda w ziemiańskim świecie”. Będzie można obejrzeć stroje damskie, męskie, z podziałem na różne okazje, ubiory dziecięce, a także liberie służby. Niektóre z nich będą okraszone ciekawymi historiami.

Na początku XX wieku Warszawę odwiedziła Janina Puttkamerówna z Bolcienik pod Wilnem, która w Diariuszu opisała, jak zapamiętała tę wizytę: „W maju i przy pięknej pogodzie kobiety były tak wystrojone, że prawie niepodobna już uchwycić nuty tej elegancji. Suknie jasne i barwne z lekkich muślinów, na jedwabnych podszewkach miały rozłożyste spódnice złożone ze wstawek, zaszywek i falbanek. Inkrustacje, spięcia, paski ze wstążek tworzyły ozdobę staników. Słomkowe kapelusze, przeważnie podniesione z boku, przykryte były kwiatami i tiulem, woreczków nie noszono i tylko końce pantofelków wyglądały spod spódnicy, za to parasolki pełne były falban i koronek”.

Klimat minionej epoki ziemiaństwa będzie można poczuć i zobaczyć na własne oczy na wystawie w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

Eksponaty zostały wypożyczone z dziesięciu muzeów, które udostępniły część zbiorów właśnie dobrzyckiej instytucji. W ten sposób nie wyjeżdżając z naszego regionu, można poczuć choćby namiastkę tego, co prezentują w zdecydowanie szerszej skali wymienione niżej instytucje:

  • Muzeum Historii Ubioru,
  • Muzeum Historyczne Miasta Krakowa,
  • Muzeum Narodowe w Krakowie,
  • Muzeum Narodowe w Poznaniu,
  • Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej,
  • Muzeum Okręgowe w Koninie,
  • Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie,
  • Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius,
  • Muzeum Zamkowe w Pszczynie,
  • Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Wystawa zostanie udostępniona we wtorek 4 maja.

grafika: Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz