DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Dobra wiadomość dla śpiochów. W nocy z soboty na niedzielę śpimy dłużej

Dźwięk budzika to zmora większości ludzi na całym świecie. Już w najbliższy weekend, a dokładnie 30 października, choć wskazówki czy wyświetlacz wskazywać będą tę samą godzinę, możemy pospać 60 minut dłużej. A to przez zmianę czasu – w niedzielną noc cofamy zegary z godziny trzeciej na drugą.

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się tradycyjnie w ostatnią niedzielę października. Wszystko po to, by efektywniej korzystać ze światła słonecznego, a co za tym idzie, oszczędzać energię elektryczną. Ludzie jednak zwykle z trudnością znoszą takie zmiany. Organizm ludzki lubi rutynę. – Zmiana czasu powoduje, że w organizmie zachodzi swojego rodzaju szok. Zmienia się między innymi gospodarka hormonalna i to powoduje, że jesteśmy rozdrażnieni, apatyczni, czasami brakuje nam apetytu, a nawet niektóre badania dowodzą, że w czasie, kiedy jest zmiana godzin, zwiększa się częstotliwość udarów czy zawałów. Wynika to z tego, że organizm odczuwa w tym czasie swojego rodzaju stres – tłumaczy Katarzyna Lisiak, nauczycielka biologii w II Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie Wielkopolskim.

Czy organizm ludzki jest się w stanie przystosować do zmiany czasu? Oczywiście, że tak i jest na to prosta metoda. – Najlepiej na ten czas wziąć urlop… A tak mówiąc poważnie, najlepiej zachowywać się jak dzieci, czyli reagować na to, co nam podpowiada organizm. Jeśli jesteśmy zmęczeni, to powinnismy iść spać, jeżeli nasz organizm chce działać – powinniśmy działać i mniej więcej w przeciągu tygodnia powinno się to wszystko unormować – dodaje Katarzyna Lisiak.

W domu cofamy zwykle dwa lub trzy zegary. Te w urządzeniach elektronicznych zwykle zmieniają godzinę automatycznie. W tym czasie pracownicy zakładów zegarmistrzowskich mają ręce pełne roboty. – Jest to uciążliwe. Mamy sporo towaru, więc jest sporo rzeczy do poprzestawiania: zegarów, budzików i zegarków naręcznych – mówi Anna Kopytek, właścicielka sklepu z biżuterią i zagarkami.

W 2018 roku pojawił się pomysł, by zrezygnować ze zmiany czasu w Unii Europejskiej. W internetowej ankiecie większość pytanych opowiedziała się za zaprzestaniem takich praktyk, jednak prace nad nowym prawem stanęły w miejscu i tak oto od najbliższej niedzieli obowiązywać będzie w Polsce czas zimowy.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz