DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Dłuższa dyspensa od arcybiskupa i kolęda w kościele według ulic

Arcybiskup Grzegorz Ryś, który sprawuje pieczę także nad diecezją kaliską, wydał nowe rozporządzenie. Dotychczasowe, mówiące o dyspensie od obowiązku uczestnictwa we mszy św. obowiązywało do 17 stycznia. Metropolita łódzki zdecydował o jej wydłużeniu. „Mając na uwadze trwające wciąż zagrożenie zdrowia i życia, przedłużam udzielenie dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedzielę i święta nakazane do dnia 31 stycznia 2021 r. wszystkim wiernym diecezji kaliskiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie” – napisał w komunikacie.

Dyspensa oznacza, że nieobecność na mszy św. w niedzielę nie jest traktowana jako grzech. Jednocześnie arcybiskup Ryś zachęca do udziału we mszy św. w dni powszednie, „z zachowaniem roztropności, wzajemnej troski o siebie i wszystkich przepisów sanitarnych”.

Komunikat arcybiskupa Grzegorza Rysia

Mając na uwadze trwające wciąż zagrożenie zdrowia i życia, przedłużam udzielenie (zgodnie z kanonami: 87 § 1, 1245 i 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego) dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedzielę i święta nakazane do dnia 31 stycznia 2021 r. wszystkim wiernym diecezji kaliskiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej i w uroczystości we wskazanym czasie nie jest grzechem.

Jednocześnie korzystających z dyspensy zachęcam do udziału we Mszy świętej w dni powszednie, z zachowaniem roztropności, wzajemnej troski o siebie i wszystkich przepisów sanitarnych.

Zachęcam również, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie, i do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

+ Grzegorz Ryś
Administrator Apostolski
Diecezji Kaliskiej

Kolęda według ulic

Zgodnie z innym rozporządzeniem arcybiskupa Rysia dotyczącym kolędy, także 17 stycznia upłynął termin jego ważności. Pismo sygnowane przez metropolitę łódzkiego mówiło o tym, że „przed 17 stycznia 2021 roku możliwe jest wyłącznie(!) zapraszanie wiernych z poszczególnych środowisk, wiosek, ulic czy bloków do świątyń przy zachowaniu limitów i środków bezpieczeństwa sanitarnego na wspólną mszę św. lub inne nabożeństwo czy modlitwę i błogosławieństwo”.

Tak też postępowano w kościołach w regionie. W niektórych z nich m.in. w Parafii Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim, msze św. z błogosławieństwem kolędowym w intencji parafian z poszczególnych ulic odbywają się od 7 stycznia.

Z ogłoszeń parafialnych Parafii Konkatedralnej pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ostrowie Wielkopolskim można się natomiast dowiedzieć, że co prawda w tym roku nie będzie kolędy w tradycyjnej formie i księża zapraszają do udziału w mszach św. dla parafian z poszczególnych ulic, które będą odprawiane w dni powszednie o godz. 17.30 w Konkatedrze. „Gdyby jednak ktoś pragnął indywidualnie zaprosić kapłana z kolędą – prosimy o kontakt z ks. Proboszczem lub zadzwonić na plebanię – nr tel. 607 057 679” – czytamy w ogłoszeniu.

Dodatkowo w związku z brakiem odwiedzin duszpasterskich w domach, do skrzynek pocztowych parafian zostanie wrzucone pisma od duszpasterzy Konkatedry. Będą to: książeczka kolędowa zatytułowana „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”, a także broszura – jak dowiadujemy się dalej – „mająca pomóc we właściwym zrozumieniu i przeżywaniu mszy św.”.

Napisz do autora

Komentarze (3)
  • SA
    Siostrzyczka AMELIA

    poniedziałek, 18 stycznia, 2021

    Pewnie na tych”kolendach”n w kościele wg ulic najważniejsza będzie koperta na tacę dla czarnych kruków bo ciągle im mało.

    Odpowiedz
  • K
    Krzysztof

    poniedziałek, 18 stycznia, 2021

    Zawsze najwięcej krzyczą Ci ,którzy nic nikomu nigdy nie dali.

    Odpowiedz
  • ...

    poniedziałek, 18 stycznia, 2021

    21 wiek – w której bajce jest ten grzech, masakra ze średniowieczem, pobudka ciemnogrodzie

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz