Jak zaplanować urlop, aby zyskać jak najwięcej dni wolnych od pracy i wykorzystać tzw. długie weekendy? Sprawdź!
W wielu polskich domach już trwają intensywne analizy kalendarza na 2025 rok. Pierwsze dni to czas planowania odpoczynku. Zwłaszcza tego dłuższego, a przed wskazaniem pracodawcy dogodnego terminu warto zorientować się, jak poukładać sobie pracę i czas wolny, aby zyskać jak najwięcej jednocześnie wykorzystując jak najmniej urlopu.
W tym roku będzie można liczyć na siedem długich weekendów. Pierwszy z nich już trwa. To tradycyjnie początek stycznia i Święto Trzech Króli, które przypada 6 stycznia. Wypada ono tym razem w poniedziałek, co oznacza dłuższy o jeden dzień weekend. Kto wykazał się zmysłem strategicznym i zaoszczędził nieco urlopu na koniec poprzedniego roku, być może odpoczywa od Wigilii bądź 23 grudnia i wróci do pracy dopiero 7 stycznia.
Ferie zimowe to co prawda nie długi weekend, ale również czas odpoczynku. Zwłaszcza dla dzieci. Niektórzy planują w tym czasie wyjazdy w góry bądź w inne miejsca rekreacji. W 2025 roku Wielkopolska będzie mieć ferie od 20 stycznia do 2 lutego.
Kolejny długi weekend to druga połowa kwietnia i Wielkanoc. W tym roku przypadnie ona 20 i 21 kwietnia. Oznacza to, że wzięcie urlopu przed lub po świętach, może oznaczać nieco dłuższy odpoczynek.
Wkrótce po Wielkanocy nadejdzie majówka, a więc dla wielu początek sezonu grillowego. O ile dopisze pogoda, będzie można zrealizować plany i nieco dłużej odpocząć. 1 maja przypada w czwartek, a więc 3 maja w sobotę. To oznacza, że będzie można odebrać wolne za ten dzień i wydłużyć sobie odpoczynek.
Kolejna okazja na dłuższy weekend będzie w czerwcu. 19 dnia tego miesiąca przypadnie Boże Ciało. Warto zatem wziąć wolne w piątek i odpoczywać cztery dni.
Trzy dni odpoczynku bez brania urlopu będą czekać w sierpniu przy okazji Święta Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wolne: w piątek, sobotę i niedzielę (15-17 sierpnia).
W listopadzie będą dwie okazje, aby nieco wydłużyć weekend. 1 listopada przypadnie w sobotę, co oznacza, że będzie można odebrać ten dzień na przykład przy okazji pierwszego weekendu miesiąca.
Kolejna okazja dwa tygodnie później. Święto Niepodległości przypada we wtorek, co także stwarza okazję do przedłużonego weekendu.
Ostatnia okazja do dłuższego wypoczynku będzie pod koniec grudnia przy okazji Świąt Bożego Narodzenia. Wigilia w tym roku przypada w środę i po raz pierwszy będzie to dzień wolny od pracy, co oznacza, że bez brania urlopu spędzimy z bliskimi 5 dni. Biorąc jednak trzy dni wolnego od 29 do 31 grudnia, będzie można sobie pozwolić na 9-dniowy relaks kończący się 1 stycznia 2026 roku.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz