Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Na murze okalającym Kościół św. Marcina w Jarocinie zawisła tablica upamiętniająca zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej, którzy tworzyli gazetę „Dla Ciebie Polsko”. Było to konspiracyjne pismo, które w czasie okupacji nie miało prawa istnieć. Mimo przeciwności ukazywało się od 1939 do 1942 roku.
Historia periodyku jest nieznana nawet wielu mieszkańcom Jarocina, mimo że z terenu tego powiatu pochodziło kilku twórców tej gazety. Przez dziesięciolecia o ich tragicznych losach wiedziały tylko rodziny, ale za sprawą pochodzącego z Jarocina Lecha Krychowskiego oraz jego determinacji, doprowadzono do upamiętnienia ofiar tej nazistowskiej zbrodni.
Jeden z zamordowanych był członkiem jego rodziny. Stąd jeszcze większy zapał, żeby odkurzyć zapomniane karty historii. Lech Krychowski zebrał pełnomocnictwa od rodzin ofiar. W ich oraz swoim imieniu zaczął starania o upamiętnienie pomordowanych. Impulsem do działania była beatyfikacja jednej z ofiar. Chodzi o brata Grzegorza Frąckowiaka pochodzącego z Łowęcic w gminie Jaraczewo (powiat jarociński). Dokonał tego papież Jan Paweł II.
Od tamtych tragicznych wydarzeń, które doprowadziły do stracenia osób zaangażowanych w tworzenie niepodległościowego pisma, mija 79 lat. Wielu członków rodzin nie doczekało tej chwili, ale ich potomkowie oraz następne pokolenia będą mogli już nie tylko w zaciszu domowych archiwów kultywować pamięć o zamordowanych. – Tym, którzy dla ciebie, Polsko, oddali głowy na szafot, dziś oddajemy należny hołd – powiedział podczas przemówienia Lech Krychowski. – Zrobiliśmy to razem. Na nic byłyby moje starania, gdyby nie wasze wsparcie – dodał, kierując te słowa do członków rodzin pomordowanych.
Historię tej gazety przypomniał Tomasz Cieślak, pochodzący z Jarocina pracownik poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Starania o upamiętnienie wsparł też łódzki IPN. – Na potrzebę lokalnej społeczności podjęliśmy taką współpracę w związku z dzisiejszą tablicą. Kiedy spływają do nas pisma z prośbą o wsparcie takiej inicjatywy, to oczywiście przeprowadzamy kwerendę archiwalną i naukową. Podejmujemy te badania, aby zweryfikować wydarzenia i postacie, które ewentualnie mogą być uhonorowane – podkreślił w rozmowie z Telewizją Proart dr hab. Dariusz Rogut, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi.
Tablicę pamiątkową ufundował właśnie IPN. Przedstawiciele tej instytucji zatwierdzili również treść, która się na niej znajduje. Tablicę przytwierdzono do muru okalającego jarociński kościół przy Rynku (na rogu ul. kard. Stefana Wyszyńskiego). Powiat jarociński zorganizował mszę św., która poprzedziła uroczystości.
Na tablicy widnieje napis: „W hołdzie bohaterskim redaktorom, współpracownikom i kolporterom konspiracyjnej gazety „Dla Ciebie Polsko”. Sądzonym za działalność na rzecz niepodległej Polski przez Niemiecki Wyższy Sąd Krajowy w Poznaniu w 1943 roku. Wyrok śmierci na 10 bohaterach Ziemi Jarocińskiej został wykonany przez ścięcie na gilotynie. Ponad 100 innych osób zaangażowanych w kolportaż podziemnej gazety zostało poddanych przez okupanta niemieckiego brutalnym represjom”.
Tego samego dnia w Jarocińskim Ośrodku Kultury odbył się koncert pieśni patriotycznej zatytułowany „Dla Ciebie Polsko”. W to wydarzenie byli zaangażowani Lech Krychowski, a także Orkiestra Prima Sort & Chór K.T. Barwickiego. Zorganizowano go w hołdzie bohaterom Ziemi Jarocińskiej, a więc redaktorom, współpracownikom i kolporterom konspiracyjnej gazety „Dla Ciebie Polsko”, straconym w 1943 roku.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz