Ogłoszono przetarg na budowę ważnego odcinka drogi krajowej nr 25.
Przetarg dotyczy zaprojektowania i wybudowania jednego z pięciu odcinków dwujezdniowej drogi krajowej nr 25 Konin – Ostów Wielkopolski o łącznej długości około 68 kilometrów. – Rozbudowa DK25 na odcinku Biskupice Ołoboczne – Ostrów Wielkopolski rozpoczyna się na istniejącej drodze krajowej nr 25 w rejonie miejscowości Biskupice Ołoboczne, a kończy w rejonie istniejącego węzła Ostrów Wielkopolski Wschód, czyli na skrzyżowaniu S11 i DK25 – mówi Alina Cieślak, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Inwestycja ma poprawić komfort i bezpieczeństwo użytkowników DK25. Usprawni ruch tranzytowy i turystyczny oraz stworzy podstawy rozwoju regionu położonego w jej sąsiedztwie. Rozbudowa drogi krajowej nr 25 na odcinku Konin – Kalisz – Ostrów Wielkopolski to m.in. dostosowanie istniejącej drogi krajowej do parametrów drogi klasy GP, czyli głównej ruchu przyspieszonego o przekroju dwujezdniowym. Rozbudowa DK25 planowana jest w większości po nowym śladzie. Zapewni obejście miejscowości, przez które aktualnie przebiega, czyli m.in Kalisza, Rychwała czy Kokanina. – Odcinek o długości około 68 km został podzielony na etapie prac przygotowawczych na trzy pododcinki: Konin – Kokanin, Kokanin – Biskupice Ołoboczne (tj. obwodnica Kalisza) oraz Biskupice Ołoboczne – Ostrów Wielkopolski – dodaje Alina Cieślak.
Jest już decyzja środowiskowa dla odcinka Konin – Kokanin. Generalne Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad obecnie opracowuje materiały przetargowe, aby w IV kwartale tego roku ogłosić postępowanie na realizację trzech odcinków inwestycyjnych w systemie Projektuj i buduj – Konin – Rychwał, Rychwał – Zbiersk i Zbiersk – Kokanin.
Z kolei w marcu 2023 roku GDDKiA złożyła wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla obwodnicy Kalisza (Kokanin – Biskupice Ołoboczne). – Postępowanie administracyjne zakończy się wydaniem decyzji, która ostatecznie zatwierdzi przebieg drogi. Obecnie trwają prace geologiczne potrzebne do przygotowania dokumentacji geologiczno-inżynierskiej, niezbędnej do określenia warunków posadowienia obiektów budowlanych – mówi Cieślak.
Po wykonaniu tej dokumentacji możliwe będzie ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz