Diagnosta samochodowy to ciekawy i dochodowy, a przy tym bardzo odpowiedzialny zawód. Aby zostać takim specjalistą, należy zdobyć odpowiednie doświadczenie. Zastanawiasz się nad pracą diagnosty samochodowego? Dowiedz się, jak zdobyć kwalifikacje i gdzie można znaleźć zatrudnienie!
Chociaż praca diagnosty samochodowego dość często kojarzy się ze stanowiskiem mechanika, oba zawody są do siebie podobne jedynie w pewnym zakresie. Diagnosta znacznie rzadziej zajmuje się naprawami lub (zależnie od miejsca zatrudnienia) nie wykonuje ich wcale. Jego głównym zadaniem jest ocena sprawności i stanu technicznego auta. Zależnie od miejsca zatrudnienia, może przeprowadzać diagnozę na zlecenie klienta lub w ramach obowiązkowych przeglądów. Często do jego obowiązków należy wykonywanie, skomplikowanych ustawień, prowadzenie wszystkich pomiarów i testów, uwzględniając wytyczne i instrukcje producenta oraz wykonywanie jazd próbnych, jeśli wymaga tego sytuacja. W większych przedsiębiorstwach diagnosta najczęściej pracuje w zespole, do jego obowiązków należy więc też bezzwłoczna i jasna komunikacja oraz raportowanie przełożonemu istotnych kwestii, jak wszelkie niespodziewane przerwy w pracy nad autem czy zauważone problemy.
Wymagania dla osoby, która chce pracować jako diagnosta samochodowy, różnią się w zależności od miejsca pracy. Diagnosta w placówkach publicznych musi zdać egzamin państwowy. Musi mieć także wykształcenie kierunkowe oraz doświadczenie zdobyte podczas praktyk. W innych placówkach reguły zatrudnienia mogą być już nieco inne. W Autoryzowanych Serwisach BMW wymagania na stanowisko diagnosty samochodowego to:
Ważne jest również zdobycie odpowiedniego doświadczenia zawodowego w przedsiębiorstwie motoryzacyjnym lub w pracy jako mechanik bądź elektryk oraz dobra znajomość PC/IT. Trzeba też ukończyć wewnętrzne szkolenie produktowe BMW i MINI.
Diagnosta samochodowy najczęściej podejmuje zatrudnienie w stacjach kontroli pojazdów (w tym w okręgowych stacjach kontroli pojazdów) oraz w serwisach samochodowych. W pierwszym przypadku kandydat musi zdać specjalny egzamin państwowy w siedzibie Transportowego Dozoru Technicznego. W drugim zwykle konieczne będzie zaliczenie testu wewnętrznego. Ciekawą opcją jest praca w autoryzowanym serwisie znanych marek, szczególnie premium, np. BMW. Można tam liczyć na rozwój i dodatkowe szkolenia, a co za tym idzie podnoszenie kwalifikacji.
Praca diagnosty samochodowego jest prestiżowa i w wielu przypadkach dobrze płatna. To również zawód niezwykle potrzebny, dlatego wykonujący go profesjonaliści nie muszą obawiać się braku zatrudnienia. Jest to dobry wybór dla prawdziwych fanów motoryzacji. Co więcej, diagności samochodowi nie mogą narzekać na nudę. Do ich obowiązków, poza przeprowadzaniem przeglądów, należą także robienie napraw czy kontakt z klientem. Praca nie musi również być wykonywana w pojedynkę. W wielu miejscach diagnosta pracuje w zespole, dlatego ważną cechą w tym zawodzie będzie komunikatywność.
Przed podjęciem decyzji o zostaniu diagnostą samochodowym należy rozważyć, czy jest się gotowym wziąć na siebie dużą odpowiedzialność. Błąd w ocenie stanu pojazdu i dopuszczeniu go do ruchu może zakończyć się niebezpiecznym wypadkiem. Ocena pracy na tym stanowisku pod kątem wad zależeć będzie od miejsca zatrudnienia. W każdym z nich warunki pracy mogą wyglądać nieco inaczej. Dlatego warto dokładnie przyjrzeć się rynkowi i zdecydować, w którym kierunku najlepiej jest się rozwijać.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz