Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Wszystkie kłody przeznaczone do sprzedaży na tegorocznej aukcji leżą już na swoich miejscach na placach ekspozycyjnych. Obecnie trwają ostatnie przygotowania do prawidłowego wyeksponowania surowca. Brakarze jeszcze raz sprawdzają prawidłowość wymiarów i klasyfikacji surowca, aby mieć pewność, że w katalogach nie pojawią się żadne błędy.
Pracownicy nabijają wymiary na każdą z kłód i oznakowują dojazd do miejsc prezentacji surowca. Mają oni duże doświadczenie, ponieważ już wielokrotnie przygotowywali drewno do aukcji.
Wcześniej wszystkie sztuki zostały starannie ułożone, oczyszczone, a czoła odświeżono, aby klienci mogli ocenić barwę i usłojenie dębiny. Do każdej sztuki zapewniono swobodny dostęp, umożliwiający dokładne zapoznanie się z jakością techniczną oferowanego surowca.
Na terenie nadleśnictwa znajdują się trzy z czterech placów ekspozycyjnych (w Biadkach, na terenie leśnictwa Jelonek przy drodze Różopole – Jasne Pole, na terenie leśnictwa Sokołówka w pobliżu osady Dąbrowa).
Tegoroczna XXVII Międzynarodowa Aukcja Cennego Drewna Dębowego odbędzie się 18 stycznia. Do sprzedaży przeznaczono 1070m3 drewna, z tego 400m3 o jakości okleinowej. Pochodzi ono z nadleśnictw: Krotoszyn, Piaski, Jarocin, Taczanów, Czerniejewo, Grodzisk, Pniewy, Karczma Borowa i Sieraków. Dębina zaoferowana przez pierwsze cztery z nich jest dodatkowo oznaczona zastrzeżonym znakiem towarowym, podkreślającym wyjątkowość surowca z „Płyty Krotoszyńskiej”.
Co roku w aukcjach biorą udział firmy z Polski, ale także z Austrii, Niemiec i Estonii. Tutaj za m3 dębiny płaci się prawie 5 tysięcy złotych.
środa, 10 stycznia, 2018
ale gość ma fuchę 😉