DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Czy powiat ostrowski jest przygotowany do roku szkolnego w czasach pandemii? Sprawdziliśmy

We wtorek 1 września uczniowie w całej Polsce rozpoczną rok szkolny. Ostatnie miesiące to wyzwanie dla dyrektorów i samorządów, aby odpowiednio przygotować placówki do nauki w czasach pandemii koronawirusa. Zostaną wprowadzone dodatkowe obostrzenia sanitarne i nie tylko, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia.

CZYTAJ: Żłobki, przedszkola i podstawówki gotowe na 1 września

Władze powiatu zdecydowały o tym, że uczniowie będą musieli zakrywać twarz, ograniczone zostanie również przemieszczanie się klas po budynkach. Chodzi o to, aby każda z nich miała zajęcia w jednej sali. Ma to pomóc w zachowaniu bezpieczeństwa sanitarnego. – Tam, gdzie będzie to możliwe, postaramy się, aby to nauczyciele się przemieszczali, a nie młodzież. Choć wiem, że nie będzie to łatwe – powiedział Paweł Rajski starosta ostrowski.

Odkażanie, ozonowanie i dezynfekcja szkół mają być standardem, ale nie będzie to prowadzone po każdej lekcji, ponieważ dzień w szkole znacznie by się wydłużył, a na to nie można sobie pozwolić. – Pamiętajmy, że są to duże obiekty wypełnione młodzieżą i po każdej lekcji nie może wejść pracownik i dezynfekować pomieszczenia. Doprowadziłoby to do tego, że zajęcia znacznie się wydłużą. A należy mieć na uwadze, że mamy kilkuset uczniów spoza powiatu ostrowskiego, którzy muszą wrócić do domu – dodał.

Ogromnym kosztem dla powiatu będzie sfinansowanie zakupu środków dezynfekcyjnych. Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych Eugeniusz Namysł wyliczył, że jeżeli jego uczniowie przynajmniej pięć razy dziennie dokonają dezynfekcji rąk, to miesięcznie będzie trzeba wydać na zakup płynów około 9 tys. zł. Jeżeli to pomnożymy przez 15 placówek to wychodzi 135 tys. zł.

2 września odbędzie się spotkanie z dyrektorem ostrowskiego sanepidu, aby poznać i wdrożyć działania na wypadek gdyby w którejś ze szkół wykryto przypadek zakażenia koronawirusem.

Rok szkolny 2020/21 w szkołach powiatu ostrowskiego w liczbach

  • Rok szkolny rozpocznie 7315 uczniów w 283 oddziałach,
  • w tym 6582 uczniów szkół młodzieżowych w 217 oddziałach,
  • dla 1507 absolwentów klas VIII szkół w naszym powiecie przygotowano w szkołach prowadzonych przez powiat ostrowski 1628 miejsc,
  • do szkół ponadpodstawowych złożono 1779 podań w tym 329 spoza powiatu,
  • przyjętych zostało do naszych szkół 1606 uczniów w 49 oddziałach w tym 206 spoza powiatu ostrowskiego,
  • pozostali uczniowie wybrali ostatecznie szkoły w pobliżu swoich miejsc zamieszkania,
  • 81,5% kandydatów dostało się do swoich wymarzonych szkół,
  • wśród liceów największym zainteresowaniem cieszyła się klasa językowa w IV LO (gdzie na jedno miejsce przypadało statystycznie 2,21 ucznia), a wśród szkół technicznych zawód technika informatyka w Zespole Szkół Technicznych (statystycznie 2,76 kandydata na jedno miejsce),
  • w liczbie przyjętych prawie 44% uczniów trafiło do liceów ogólnokształcących a 56% do szkół technicznych.

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • R
    Rodzic

    sobota, 29 sierpnia, 2020

    „Władze powiatu zdecydowały o tym, że uczniowie będą musieli zakrywać twarz”. Bardzo ogólne stwierdzenie. Dla rozwiania wątpliwości: czy dotyczy to wszystkich szkół średnich, a przede wszystkim czy będzie to obowiązywać również PODCZAS LEKCJI? Bo podobno tak. To rodzice muszą zakupić dzieciom odpowiednią liczbę maseczek albo przyłbice. Powinno się o tym dokładnie powiadomić wcześniej.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz