Nieżyt nosa może być jedną z przyczyn infekcji ucha środkowego. Katar wraz z objawami zakażenia górnych dróg oddechowych często poprzedza poważne choroby zapalne. Typowym jego objawem jest ból ucha. Szacuje się, że co piąty pacjent zgłasza taką dolegliwość. Jak sobie z nią poradzić?
Zwykły nieżyt nosa, który powstaje w przebiegu infekcji dróg oddechowych, może stać się powodem rozwoju innych chorób. Jedną z nich jest kataralne zapalenie ucha, inaczej ucho kataralne. Katar może również poprzedzać ostre czy przewlekłe zapalenie ucha środkowego. Dochodzi wówczas do niedrożności przewodu Eustachiusza, czyli trąbki słuchowej.
W przypadku kataralnego zapalenia ucha także chodzi o zapalenie tej jego części, która jest łącznikiem między gardłem a uchem środkowym. Na ogół przyczyną tego rodzaju schorzeń jest obecność wirusów, rzadziej bakterii. Patogeny przedostają się do ucha środkowego z nosa, zatok czy gardła.
W przypadku kataralnego ostrego lub przewlekłego zapalenia ucha środkowego charakterystycznym symptomem jest ból powiązany z obrzękiem trąbki. Może być ostry i krótkotrwały albo tępy i długotrwały.
W wyniku przeziębienia przebiegającego z katarem czy przy zaostrzeniu alergii wziewnych ucho również może boleć i być zatkane. Wynika to ze zmiany ciśnienia pod wpływem zwiększonej produkcji wydzieliny w nosie. Może dojść także do namnożenia drobnoustrojów w uchu środkowym z powodu kataru i wówczas mówi się o kataralnym zapaleniu ucha.
Ból ucha, w szczególności u dzieci, może być bardzo dokuczliwy. Maluch nie wie, jak sobie z nim poradzić. Często pociera i ciągnie za bolące ucho. Jest płaczliwy i marudzący. U dorosłych taki objaw jest nie mniej uciążliwy. Może utrudnić, a nawet uniemożliwić normalne funkcjonowanie.
Dlatego warto wiedzieć, co robić w takim przypadku, gdy ból jest silny, tętniący, najczęściej pojawia się w nocy, choć i w ciągu dnia może nie dawać pacjentowi spokoju.
Podstawą efektywnego leczenia kataralnego zapalenia ucha, podobnie jak przewlekłego i ostrego zapalenia ucha, będzie opanowanie źródła choroby. Przeziębienie przebiegające z katarem powinno być dobrze wyleczone – konieczna jest wizyta u pediatry lub lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli ich zalecenia nie przyniosą oczekiwanych rezultatów i ucho nie przestanie boleć lub ból będzie trudny do zniesienia, można zastosować miejscowe preparaty przeciwbólowe, a najlepiej – po prostu umówić się na wizytę u specjalisty laryngologa.
Opanowanie kataru i skuteczne jego leczenie powoduje najczęściej, że ból ucha ustępuje. Nadmierna ilość wydzieliny w nosie przestaje podrażniać błony śluzowe i zmniejsza się przy tym obrzęk. Niemniej może okazać się, że w trakcie leczenia przeziębienia ucho nadal będzie bolało.
W stanach zapalanych objawiających się obrzękiem, bólem i swędzeniem przewodu słuchowego zewnętrznego można zastosować preparaty stosowane miejscowo, takie jak krople LIX. To wyrób medyczny, który wykazuje działanie osmotyczne. Oznacza to, że krople wspomagają usuwanie wilgoci z tkanek ucha i zmniejszają występujący obrzęk, z którego przeważnie wynikają dolegliwości bólowe. Głównym składnikiem tego wyrobu medycznego jest glicerol, który wiąże wodę.
W składzie kropli znajduje się dodatek chlorowodorku lidokainy, która ma właściwości znieczulające. Podanie kropli LIX pozwala na szybszą redukcję bólu, mają one bowiem wspomagające działanie w stanach zapalnych objawiających się nie tylko bólem, ale i obrzękiem oraz swędzeniem przewodu słuchowego zewnętrznego. Lidokaina stosowana miejscowo cechuje się bardzo szybkim działaniem. Efekt odczuwalny jest już po 2-5 minutach od podania.
LIX
LIX krople do uszu
Działa wspomagająco przy: stanach zapalnych objawiających się obrzękiem, bólem i swędzeniem przewodu słuchowego zewnętrznego; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany regularną ekspozycją na działanie wody i wilgoci; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany długotrwałym noszeniem, słuchawek lub woskowiną, która zatyka przewód słuchowy zewnętrzny; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany częstym stosowaniem detergentów, które niszczą naturalną błonę osłaniającą przewód słuchowy zewnętrzny.
Wytwórca: EmergoPharm Sp. z o.o. sp.k.
Podmiot prowadzący reklamę: Adamed Pharma S.A.
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/74798,ostre-zapalenie-ucha-srodkowego
https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-uszu/177491,ostre-zapalenie-ucha-srodkowego
https://lix.com.pl/kataralne-zapalenie-ucha-przyczyny-objawy-leczenie-lix/
LIX/17146/11/24
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz