DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Czy można cofnąć e-zwolnienie L4? Kiedy jest to możliwe?

Zwolnienie lekarskie (L4) jest dokumentem wystawianym przez lekarza, który potwierdza czasową niezdolność pacjenta do pracy z powodu choroby. Jest ono wystawiane na ściśle określony okres. Zdarza się jednak, że pacjent prosi o skrócenie trwania L4 lub jest zmuszony do wcześniejszego powrotu do pracy, choć mogą za tym stać inne powody natury osobistej. Pacjent decydujący się na e-zwolnienie powinien wiedzieć, czy możliwe jest cofnięcie lub skrócenie wystawionego L4 online. Te i wiele innych informacji omówiliśmy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Jakie są procedury cofnięcia e-zwolnienia L4?

Osobą, która decyduje o skróceniu zwolnienia lekarskiego, jest lekarz. Pierwszym, a jednocześnie niezbędnym krokiem, jest umówienie się ze specjalistą, który wystawił L4. Podczas wizyty pacjent powinien szczegółowo przedstawić wszystkie informacje, na podstawie których lekarz może skrócić czas trwania wystawionego zaświadczenia. O co może zapytać lekarz? Przykładowo o:

  • aktualny stan zdrowia oraz porównanie, jak pacjent czuje się teraz w odniesieniu do momentu wystawienia L4;
  • występujące obecnie objawy, częstość występowania oraz ich nasilenie;
  • obowiązki, jakie pacjent będzie pełnić tuż po powrocie do pracy;
  • to, czy pacjent czuje się gotowy na wcześniejszy powrót do obowiązków służbowych.

W przypadku decyzji o skróceniu czasu trwania L4 lekarz nanosi odpowiednie zmiany w systemie do obsługi e-ZLA, czyli elektronicznych zwolnień lekarskich. Zatem niezbędną aktualizację otrzymają zarówno ZUS, jako podmiot uprawniony do kontroli L4, jak i pracodawca. Oczywiście zmiana ta będzie widoczna również w profilu pacjenta (ZUS PUE oraz IKP). Dodatkowo, po skróceniu L4 pacjent powinien być przygotowany na możliwość kontroli ze strony ZUS, który ma prawo sprawdzić, czy decyzja o wcześniejszym powrocie do pracy była uzasadniona.

W jakich sytuacjach można cofnąć e-zwolnienie L4?

Za skróceniem okresu zwolnienia lekarskiego przemawia wiele różnorodnych sytuacji życiowych, które mogą skłonić pacjenta do rozważenia wcześniejszego powrotu do pracy. Wśród nich wymienia się:

  • szybszy, niż zakładał lekarz, powrót do zdrowia, do czego przyczyniły się odpowiednio dobrana farmakoterapia, rehabilitacja i inne zlecone przez lekarza działania;
  • istotną zmianę w sytuacji zawodowej pacjenta – mogą to być kwestie związane zarówno z zajmowaniem kluczowego stanowiska, jak i możliwością podjęcia nowej pracy;
  • powody finansowe – przebywanie na zasiłku chorobowym lub świadczeniu rehabilitacyjnym wiąże się z niższym przychodem, co zmusza pacjenta do powrotu do pracy.

Jakie są wymagania do cofnięcia e-zwolnienia L4?

Skrócenie lub cofnięcie zwolnienia lekarskiego wymaga zaistnienia ściśle określonych okoliczności. Można je podzielić na wymagania związane ze stanem zdrowia, np.:

  • poprawa stanu zdrowia pacjenta,
  • brak przeciwwskazań do powrotu do pracy,
  • powrót do pracy według ściśle określonych zaleceń, do których musi dostosować się pracodawca.

Istotne są również względy formalne. Wymienia się wśród nich:

  • zgodę lekarza, wyrażoną podczas konsultacji medycznej na podstawie wywiadu lekarskiego i dokumentacji,
  • konieczność aktualizacji danych pacjenta w systemie ZUS PUE.

Pacjent decydujący się na taki krok powinien mieć świadomość ewentualnych konsekwencji wynikających z niedopełnienia formalności związanych z wcześniejszym powrotem do pracy.

Czy cofnięcie e-zwolnienia L4 wymaga zgody lekarza?

Powrót do pracy bez zgody lekarza prowadzącego, który wystawił L4 lub e-receptę, naraża pacjenta na konsekwencje prawne i finansowe. Zatem odpowiedź na pytanie, czy wcześniejszy powrót, wiążący się z cofnięciem lub skróceniem czasu zwolnienia, wymaga zgody lekarza, brzmi zdecydowanie: tak. Dlaczego? Lekarz na podstawie stanu zdrowia wydał decyzję poświadczającą niezdolność pacjenta do pracy. Aby tę decyzję zmienić, pacjent musi dostarczyć lekarzowi niezbędnych dowodów i argumentów, które uprawniają lekarza do zmiany tej decyzji. Oprócz tego samodzielny powrót może narażać pacjenta na pogłębienie dotychczasowej choroby ze względu na zbyt swobodne podejście do kwestii ponownego podjęcia obowiązków zawodowych.

Jakie są konsekwencje prawne cofnięcia e-zwolnienia L4?

W przypadku gdy pacjent wystosował prośbę do lekarza o cofnięcie lub skrócenie czasu trwania L4 i uzyskał formalną zgodę, trudno mówić o jakichkolwiek konsekwencjach. Jest mało prawdopodobne, aby pracodawca domagał się zwrotu zasiłku chorobowego, gdy pacjent skrócił L4 za zgodą lekarza i wrócił do pracy.

Sytuacja jednak zmienia się, jeśli pacjent samowolnie wraca do pracy bez udziału lekarza, który udzielił zwolnienia lekarskiego. W takim przypadku:

  • pracodawca lub ZUS (w zależności od czasu trwania L4) mogą domagać się zwrotu wypłaconego zasiłku chorobowego;
  • pacjent jest narażony na karę dyscyplinarną lub naganę z wpisem do akt, ponieważ takie postępowanie stanowi naruszenie obowiązków wynikających z Kodeksu pracy oraz ustaw i rozporządzeń dotyczących e-zwolnień.

Podsumowując, cofnięcie lub skrócenie e-zwolnienia L4 jest możliwe, ale wymaga ścisłego przestrzegania opisanych w artykule procedur. Są one niezbędne do legalnego i zgodnego z prawem wcześniejszego zakończenia e-zwolnienia, które nie rodzi konsekwencji dla lekarza, pracodawcy ani pacjenta – zarówno zdrowotnych, jak i prawnych czy finansowych. Niezależnie od sytuacji życiowej pacjent zawsze powinien kierować się dobrem swojego zdrowia i tym samym unikać podejmowania ryzykownych decyzji. Warto również pamiętać, że konsultacja z lekarzem przed skróceniem zwolnienia zapewnia bezpieczeństwo i zapobiega potencjalnym komplikacjom zdrowotnym. Można w tym celu omówić swoje obawy w trakcie konsultacji lekarskiej online np., korzystając z usług platformy telemedycznej MED24, która oferuje opiekę zdrowotną zgodna ze standardami Naczelnej Izby Lekarskiej.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz