Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
W zeszłym roku program składał się z dwóch modułów. – Pierwszy był pomocą seniorom w załatwieniu codziennych spraw, zwykłych odwiedzin u samotnych osób lub przy wypełnieniu urzędowych dokumentów. Drugi moduł to zakup 30 opasek życia, które trafiły do zakwalifikowanych w programie mieszkańców miasta i gminy powyżej 65. roku życia – informuje Grzegorz Rycerski, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrzeszowie.
W ubiegłym roku odnotowano 41 interwencji. W tylu przypadkach senior przywołał pomoc za pomocą opaski. – Na szczęście 40 z nich dotyczyło problemów z ładowaniem urządzenia lub braku zasięgu. Jedna interwencja faktycznie dotyczyła udzielenia pomocy osobie starszej – dodaje dyrektor.
W tym roku nie stwierdzono zainteresowania pierwszym modułem, dlatego placówka zdecydowała się bazować tylko na jednym z modułów i dokupić 10 kolejnych opasek. W tym roku do seniorów trafi 40 sztuk. Oczywiście pracownicy MGOPS-u wciąż świadczą pomoc osobom potrzebującym. – Brak zainteresowania pierwszym modułem prawdopodobnie wynika ze zwykłej pomocy sąsiedzkiej lub też członków rodziny seniora – mówi Artur Hendrysiak, pracownik MGOPS-u.
Jedną z osób, która korzysta z takiego urządzenia jest Krystyna Drzewiecka, która uczęszcza do Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Ostrzeszowie. Jako osoba po dwóch operacjach kręgosłupa oraz chorująca na nowotwór mówi, że opaska życia daje jej poczucie bezpieczeństwa: – Staram się prowadzić aktywny tryb życia. Wiem, że opaska pomoże mi szybko wezwać pomoc, gdyby coś się stanie.
Opaska życia to proste w obsłudze urządzenie. W przypadku pilnej interwencji medycznej wystarczy, że senior wciśnie przycisk, a połączy się z pracownikami Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, który w razie potrzeby wezwie na miejsce karetkę pogotowia.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz