Kiedy ruszy budowa silników kogeneracyjnych, którą zapowiadał Ostrowski Zakład Ciepłowniczy? Na pewno później niż zakładano, bo jeszcze startu inwestycji nie ma.
Długo zapowiadana budowa silników kogeneracyjnych Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego już jest coraz bliżej, choć i tak o około pół roku później niż zakładano pierwotnie. Zdecydowanie dłużej niż planowano trwały rozmowy z przedstawicielami firm zainteresowanych budową. – Na ten moment cztery firmy są zainteresowane realizacją projektu i liczę, że wszystkie wystartują w przetargu – mówi prezes spółki OZC Mariusz Bolach. Przetarg ma się rozstrzygnąć w pierwszych dniach marca.
Inwestycja może wynieść około 100 milionów złotych. Nie ma konkretnej, ostatecznej kwoty, bo jest ona przewidziana w trybie „zaprojektuj – wybuduj – sfinansuj”, dlatego to od potencjalnych uczestników przetargu będzie zależało jaki budżet zadeklarują firmy.
Budowa czterech silników kogeneracyjnych (dwa przy elektrociepłowni przy ul. Grunwaldzkiej, dwa przy ulicy Wrocławskiej), ma sprawić że będzie możliwe obniżenie cen za ciepło systemowe, dzięki wypłacie premii kogeneracyjnej przez Urząd Regulacji Energetyki. Na razie nie wiadomo o jakich obniżkach realnie mowa. To, co jeszcze kilka miesięcy temu zapowiadały władze miasta miało być spadkiem ceny za jednego gigadżula nawet do kwoty 45 złotych. – Jeszcze dzisiaj nie ma przestrzeni do tego, by w sposób radykalny obniżyć ceny ciepła systemowego. Potrzebujemy dwóch dużych inwestycji – po pierwsze to jest budowa kotła na biomasę, a druga inwestycja związana jest z kogeneracją gazową i mowa tu o tej premii kogeneracyjnej na 550 mln złotych. (…) Po tych dwóch dużych inwestycjach będzie przestrzeń do tego, aby w sposób – podkreślam – radykalny, obniżyć ceny ciepła systemowego zgodnie z naszą deklaracją i zapowiedzią, że na przełomie kolejnego sezonu grzewczego czyli 2025/2026 te ceny powinny już wyraźnie spadać – powiedział w październiku wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego Mikołaj Kostka, przy podpisywaniu umowy na budowę nowego kotła w OZC.
Jeśli przetarg na silniki pójdzie sprawnie i szybko, budowa będzie miała swój finał być może jeszcze w tym roku. Pierwotny termin zakładał lipiec 2025, ale z uwagi na bieżące opóźnienie – to też może się zmienić. Aktualnie w Ostrowskim Zakładzie Ciepłowniczym procedowane jest ustalanie nowego taryfy za ciepło. Bieżąca taryfa, która zawsze ustalana jest na rok, obowiązuje do końca maja. OZC zamierza posiłkować się wsparciem zewnętrznej firmy, by jak najbardziej obiektywnie i realnie spojrzeć na stawki za ciepło.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz