DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Co musisz wiedzieć o koronawirusie?

Obecność koronawirusa w Polsce oraz doniesienia na temat nowych przypadków zakażenia generują szum informacyjny, w którym można poczuć się zagubionym. Coraz więcej pojawia się także fałszywych informacji, które na pierwszy rzut oka brzmią wiarygodnie, ale okazują się kłamstwami. Dlatego wychodzimy naprzeciw Waszym oczekiwaniom i prezentujemy odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące wirusa, który rozprzestrzenia się na terenie naszego kraju. Poniższa lista jest zbiorem sprawdzonych informacji przedstawionych przez instytucje rządowe oraz organizacje międzynarodowe ze Światową Organizacją Zdrowia i Czerwonym Krzyżem na czele. Mamy nadzieję, że znajdziecie tutaj odpowiedzi na najbardziej nurtujące Was pytania.

Czy to koronawirus?

Nowy koronawirus został nazwany przez Światową Organizację Zdrowia SARS-Cov-2. Wywołuje on chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni oraz zmęczeniem. Wirus przenoszony jest drogą kropelkową. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Co zrobić, jeśli zauważymy niepokojące objawy?

Przede wszystkim należy zachować spokój i nie ulegać panice. W przeciwieństwie do innych chorób, udanie się do przychodni lekarskiej oraz na Szpitalny Oddział Ratunkowy nie jest wskazane. W pierwszej kolejności należy zadzwonić do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej i poinformować o objawach. Następnie bezwzględnie stosować się do zaleceń pracownika sanepidu. W przypadku wystąpienia nasilonych objawów, należy skontaktować się ze Szpitalem Zakaźnym.

Co robić, a czego unikać podczas kwarantanny?

W przypadku kiedy zostaniemy poddani kwarantannie – podobnie jak wcześniej – nie należy panikować. Także na taką okoliczność powstały praktyczne rady i wskazówki, które trzeba przestrzegać. Ich autorem jest Ministerstwo Zdrowia.

  • Udzielaj Państwowej Inspekcji Sanitarnej informacji na temat stanu zdrowia.
  • W razie pogorszenia się stanu zdrowia, natychmiast poinformuj przez telefon Państwową Inspekcję Sanitarną i zgłoś się do oddziału zakaźnego.
  • Zachowaj zasady higieny: często myj ręce, unikaj dotykania oczy i ust, myj lub dezynfekuj dotykane powierzchnie, podczas kaszlu i kichania zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką.
  • Nie opuszczaj miejsca kwarantanny.
  • Nie spotkaj się z innymi osobami, a jeśli to niemożliwe – zachowaj bezpieczny odstęp wynoszący 1/1,5 m.

Warto wiedzieć, że kwarantanna jest nakładana na 14 dni od dnia styczności z osobami zakażonym lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Może ją zarządził państwowy powiatowy lub graniczny inspektor sanitarny.

UWAGA! Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat w wysokości 5 tys. zł!

Higiena osobista

Pierwszym i najprostszym sposobem na zmniejszenie ryzyka zakażenia się wirusem, jest zwiększenie poziomu dbania o higienę osobistą. Można to zrobić już w najprostszy sposób, a więc poprzez częstsze mycie rąk, a także odpowiednią dezynfekcję. Jak robić to poprawnie? Odpowiedź przynosi instruktażowy materiał wideo opublikowany przez Kancelarię Premiera.

Praktyczne wskazówki dot. higieny opracowane przez Ministerstwo Zdrowia

  • Ogranicz przebywanie w miejscach publicznych
  • Często myj ręce wodą i mydłem
  • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
  • Regularnie myj lub dezynfekuj dotykane powierzchnie
  • Regularnie dezynfekuj telefon i nie używaj go podczas posiłków
  • Zachowaj odległość od rozmówcy wynoszącą 1-15,m
  • Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu
  • Odżywiaj się zdrowo i nawadniaj organizm
  • Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie

Unikaj skupisk ludzi

Odwołanie zajęć w szkołach, przedszkolach oraz na uczelniach, zamknięcie placówek kulturalnych, odwołanie koncertów oraz wszelkiego rodzaju imprez plenerowych oraz ograniczenie wychodzenia z domów to kolejne środki prewencyjne, mające na celu ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa. Stąd apele o nielekceważenie tych zaleceń w trosce o własne zdrowie oraz naszych najbliższych, ale także ogółu społeczeństwa.

Zalecane jest także unikanie gestów powitalnych np. poprzez podawanie sobie rąk. To właśnie na nich przenosimy bakterie i tą drogą osoba zakażona może przenosić koronawirusa, infekując osoby ze swojego otoczenia.

E-zwolnienie, e-recepta i e-urząd

Lekarze i samorządowcy apelują, aby w miarę możliwości ograniczyć wizyty w urzędach i przychodniach. Część potrzeb można załatwić przez internet i w pierwszej kolejności powinniśmy wybierać właśnie to rozwiązanie. To także sprawdzony i coraz popularniejszy sposób na wystawianie e-zwolnień oraz e-recept.

Ogranicz podróże

W związku z tym, że wirus rozprzestrzenia się z wykorzystaniem ludzi, istotnym jest ograniczenie przemieszczania się nie tylko lokalnie, ale także globalnie. Stąd zalecenie Głównego Inspektoratu Sanitarnego, by zrezygnować z podróży do innych krajów. Już pod koniec lutego GIS opublikował listę krajów, do których podróże nie są pożądane.

Fot. twitter.com/KPRM_CIR

To nie są dodatkowe ferie

Przedstawiciele rządu, samorządów, a także służb sanitarnych podkreślają, że zawieszenie zajęć w szkołach i na uczelniach to nie okres dodatkowych ferii. Wręcz przeciwnie. Należy pozostać w domach, jeśli nie ma konieczności opuszczania ich i współpracować z nauczycielami, aby w formie e-learningu kontynuować edukację.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ustami rzecznik prasowej resortu Katarzyny Zawadzkiej poinformowało 12 marca, że minister Jarosław Gowin podpisał rozporządzenie automatycznie przedłużające ważność legitymacji studenckich do 31 maja.

Szpitale zakaźne w Wielkopolsce

Wojewoda Wielkopolski w porozumieniu z Ministrem Zdrowia ogłosił listę szpitali zakaźnych, które zostały wyznaczone jako te mające być w pierwszej kolejności gotowe do przyjęcia pacjentów z podejrzeniem oraz z potwierdzoną obecnością koronawirusa w organizmie.

W czwartek 12 marca wojewoda Mikołajczyk ogłosił, że Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia w Poznaniu zostanie przekształcony w jednoimienny szpital zakaźny, do którego będą trafiać zakażeni z całego województwa. Ma to pomóc w utworzeniu 406 łóżek dla chorych z 40 stanowiskami wyposażonymi w respiratory.

  1. Poznań, Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem, ul. Nowowiejskiego 56/58.
  2. Poznań, Szpital kliniczny im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, ul. Szpitalna 27/33.
  3. Poznań, Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej z siedzibą w Poznaniu, ul. Szwajcarska 3.
  4. Konin, Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr Romana Ostrzyckiego, ul. Szpitalna 45.
  5. Kalisz, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzyny, ul. Toruńska 7.

Znajdź sanepid w swojej okolicy

Przygotowaliśmy listę numerów telefonów alarmowych do poszczególnych stacji sanitarno-epidemiologicznych w południowej Wielkopolsce. Potrzebne dane są zawarte na poniższych grafikach.

Więcej wiarygodnych porad na temat koronawirusa

Polski rząd opracował listę porad, wskazówek, zaleceń i dobrych praktyk na temat koronawirusa. Można je znaleźć na specjalnie utworzonej do tego celu stronie internetowej gov.pl/web/koronawirus. Można tam znaleźć informacje m.in. dla rodziców, uczniów i studentów, seniorów, a także przedsiębiorców.

Fot. twitter.com/MZ_GOV_PL

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz