Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Trwa budowa żłobka w Gorzycach Wielkich. Inwestycja jest już dobrze widoczna, bo dobiega końca stawianie murów. W najbliższym czasie będą wylewane wieńce żelbetowe i montowane stalowe konstrukcje całego budynku. Ściany zostały wykonane z materiałów – jak podkreślają przedstawiciele gminy – cechujących się doskonałą zdolnością regulacji wilgotności, odpowiednią izolacyjnością akustyczną oraz możliwością zachowania komfortu termicznego. – Mowa o cegle wapienno-piaskowej o bardzo wysokiej gęstości, dlatego jest dużo cięższa od tradycyjnej cegły – mówi Wojciech Marczak, główny wykonawca inwestycji.
Montaż konstrukcji dachowej rozpocznie się jeszcze we wrześniu, aby zamknąć budynek przed nadejściem zimy. Na październik zaplanowano natomiast m.in. prace wewnętrzne oraz montaż instalacji: elektrycznej, sanitarne i wodociągowej. Na samym końcu przyjdzie. czas na budowę parkingu i chodnika. Te prace zaplanowano na przełom października i listopada.
Po zakończeniu prac wykończeniowych, które mają potrwać około dwóch miesięcy, ma nastąpić otwarcie żłobka. Zaplanowano je na styczeń przyszłego roku. – Żłobek będzie przygotowany dla 77 dzieci w wieku od kilku miesięcy do 3 lat. Myślę, że mieszkańcy gminy będą bardzo zadowoleni z obiektu, który będzie niezwykle przestronny i nowoczesny. Opłata za pobyt dziecka w placówce również nie będzie wysoka, ponieważ korzystamy ze środków unijnych oraz wsparcia rządowego. Powierzchnia placówki wyniesie ponad 800 metrów kwadratowych – mówi wójt gminy Piotr Kuroszczyk.
Władze samorządu cieszą się z budowy tego obiektu z jeszcze jednego powodu, ponieważ pozyskały na sfinansowanie prac najwyższą w historii gminy Ostrów Wielkopolski dotację z Unii Europejskiej w wysokości niemal 6 mln zł. Pieniądze na budowę pochodzą także z programu Maluch+. – Dzięki dofinansowaniu, koszt miesięcznej opłaty wnoszonej przez rodziców za jedno dziecko wyniesie 260 złotych wraz z wyżywieniem. W placówce pracować będą w sumie 22 osoby, w tym 15 opiekunów. Rekrutacja rozpocznie się pod koniec tego roku i prowadzić ją będzie wybrany w konkursie dyrektor żłobka – dodaje wójt gminy Piotr Kuroszczyk.
Parterowy budynek został zaprojektowany w taki sposób, aby każda sala miała osobne wejście, toaletę, miejsca dospania, magazyn oraz taras. Będzie także miejsce na utworzenie dodatkowych pomieszczeń jak wózkownia, gabinety specjalistów, nauczycieli, stołówka i kuchnia. W sąsiedztwie budynku żłobka powstanie także plac zabaw.
poniedziałek, 14 września, 2020
Po co to budować jak zaś covid srovid i zaś zamkną