Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu w codziennych raportach odnotowuje braki krwi z grup Rh- (0, A, B i AB). Sytuacja nie jest dramatyczna, ponieważ szpitale są zaopatrywane na bieżąco we wszystkie grupy, ale mogłoby być lepiej i bezpieczniej.
CZYTAJ TEŻ: Zdarzenie drogowe z udziałem motoroweru i osobówki
Niedobory krwi w regionalnych centrach krwiodawstwa występują regularnie. Bardzo często zdarza się, że brakuje właśnie krwi z grup Rh-. Nie jest to zaskoczenie dla specjalistów. Wynika to z tego, że osoby posiadające grupę krwi z ujemnym Rh, są w mniejszości.
Jak podkreśla Małgorzata Tarnawska z RCKiK w Kaliszu, zwłaszcza w ciągu ostatnich dwóch tygodni, wzrosło zapotrzebowanie na krew właśnie z grup Rh-. Mile widziani są zatem wszyscy krwiodawcy, ale w szczególności ci z konkretnymi grupami krwi, których brakuje.
Stan na 22 sierpnia 2023 roku wskazuje, że poziomy krwi są bardzo niskie (Rh-) albo wysokie (Rh+).
Sytuacja do pewnego stopnia prawdopodobnie poprawi się we wrześniu – tak podejrzewają pracownicy regionalnego centrum w Kaliszu, którzy opierają swą ocenę na danych z poprzednich lat. Okres wakacyjny zazwyczaj jest trudny, bo krwiodawcy też biorą urlop i wyjeżdżają odpocząć, co sprawia, że mniej osób dzieli się tym bezcennym darem.
Wakacje to również czas wzmożonych podróży i większe prawdopodobieństwo wypadków. Do ratowania życia i zdrowia m.in. poszkodowanych w zdarzeniach komunikacyjnych również niezbędna jest krew.
Warto mieć także na uwadze, że grupy Rh-, pod względem czynnika Rh, są bardziej uniwersalne niż grupy Rh+. Dlatego jeśli zdarza się, że brakuje krwi, to przeważnie z grup Rh-.
Na stronie krwiodawstwo.kalisz.pl można sprawdzić listę punktów na terenie regionu, w których można oddać krew.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz