DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Boże Narodzenie w areszcie. Ile ze świętowania mają osadzeni i funkcjonariusze?

Jest choinka, ale na tym właściwie koniec. Nie będzie wspólnego stołu zastawionego tradycyjnymi potrawami, ani dzielenia się opłatkiem. Dla 260 mężczyzn osadzonych w ostrowskim areszcie te święta nie będą przypominały tych z dzieciństwa. Spędzą je w celach. – Nie ukrywajmy. Święta Bożego Narodzenia są okresem trudnym zarówno dla osadzonych, ale także dla funkcjonariuszy, którym przyjdzie spędzić święta na służbie w areszcie – zaznacza st. chor. SW Elżbieta Michalska, rzecznik prasowy Aresztu Śledczego w Ostrowie Wielkopolskim.

Na namiastkę świąt osadzeni mogą jednak liczyć chociażby w postaci paczek przekazanych przez rodziny. Podarunki trafią do odpowiedni celi. Tam też – w bardzo wąskim gronie – przyjdzie im spędzić wieczór wigilijny. Święta będą mogli poczuć – i to dosłownie – dzięki zmienionemu menu. – Będzie smażona ryba, kapusta z grochem, z grzybami, barszcz z makaronem, a także kompot z suszonych owoców – wylicza.

Rzeczą, której ani osadzeni, ani funkcjonariusze nie doświadczają na co dzień, to… spokój. – Jest całkowicie inna atmosfera. Osadzeni inaczej się zachowują, jest taki spokój, takie wyciszenie. Szczególnie w ten pierwszy dzień. W wigilię. Oni też w swoim gronie siadają do wspólnego posiłku. To też zależy od ludzi, od celu – podkreśla mjr Waldemar Zaremba, dyrektor Aresztu Śledczego w Ostrowie Wielkopolskim.

W okresie świątecznym osadzeni częściej też proszą strażników o rozmowę. Opieka psychologiczna jest zapewniona dla nich również w tym okresie. – Czas świąteczny jest czasem wyjątkowym, gdzie chcemy z kimś porozmawiać, wiedzieć, że jest ktoś, kto się nami interesuje. I często – tak mi się zdaje – osadzeni przychodzą w tym celu – zdradza porucznik Michał Łuczkanin, psycholog w ostrowskim areszcie.

Funkcjonariusze chcą i mogą spędzić święta z bliskimi. Pomaga w tym celu odpowiednio skonstruowany grafik, który zapewnia pracę zmianową. – U nas jest to dzień, jak co dzień. Musi być obstawiona zmiana ochronna. Przychodzą funkcjonariusze, którzy pracują w trybie wielozmianowym – podkreśla Krzysztof Dutkiewicz, zbrojmistrz w Areszcie Śledczym w Ostrowie Wielkopolskim. Jedni pracują od 6.00 do 18.00, a kolejni od 18.00 do 6.00. Kolejni przychodzą do pracy na 7.30 i pełnią obowiązki do 15.30. Są to funkcjonariusze jednozmianowi. – Bezpieczeństwo musi być zachowane, więc zmiana musi być pełna – dodaje.

Być może nie wszyscy, ale część z osadzonych będzie mogła liczyć na odwiedziny bliskich. W święta widzenia odbędą się zgodnie z harmonogramem. Będą mogły zostać zrealizowane w pierwsze święto, bo niedziela to właśnie czas odwiedzin.

Pod Areszt Śledczy w Ostrowie Wielkopolskim podlega też Zakład Karny w Kaliszu, w którym przebywa ponad 70 więźniów. Jest to placówka półotwarta. Oznacza to, że skazani prawomocnymi wyrokami mogą się po niej swobodnie poruszać.

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • L
    Lol

    poniedziałek, 26 grudnia, 2022

    PDW

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz