Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Święto Bożego Narodzenia w tradycji chrześcijańskiej upamiętnia narodziny Jezusa Chrystusa. Ten dzień poprzedza trzytygodniowe oczekiwanie (a konkretnie 4 niedziele) nazywane adwentem. W Kościele katolickim to święto nakazane.
Tak naprawdę do dziś historycy i uczeni dyskutują o faktycznej dacie narodzin Jezusa. Teorii jest kilka, a w Ewangeliach konkretna data nie pada. Wszystko spowodowane różnymi formami kalendarza, które się zmieniały (np. różnice w kalendarzu juliańskim i gregoriańskim). Najwięcej konkretów pada w Komentarzu do Księgi Daniela (4,23,3), gdzie napisano: „Pierwsze przyjście Pana naszego wcielonego, w którym narodził się w Betlejem miało miejsce ósmego dnia przed kalendami styczniowymi”, czyli właśnie 25 grudnia. Tą teorię podał też rzymski historyk chrześcijański Sekstus Juliusz Afrykański.
Niektóre wyznania chrześcijańskie nie kultywują Bożego Narodzenia, jak na przykład Świadkowie Jehowy. Uznają oni, że Jezus nakazał jedynie celebrowanie rocznicy Wieczerzy Pańskiej. Ponadto, nie uważają daty 25 grudnia za faktyczną datę narodzin Chrystusa. Kościół Boży Dnia Siódmego także nie praktykuje świętowania w Boże Narodzenie uważając tą praktykę za niebiblijną.
W niektórych Kościołach chrześcijańskich Boże Narodzenie poprzedza Wigilia. Wierni spożywają posiłki postne, wieczorem zasiada się do uroczystej kolacji. W nocy, zazwyczaj o północy w kościołach rzymskokatolickich odprawiana jest uroczysta msza zwana Pasterką. To ona poprzedza samo Boże Narodzenie.
Symbole świąt Bożego Narodzenia mają swoje źródła w wierzeniach pogańskich. To między innymi choinka czyli wiecznie zielone drzewko symbolizujące życie czy światełka i bombki jako również symbole światła czyli nadziei, życia.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz