Darmowe leki dla dzieci do 18 roku życia i seniorów, którzy skończyli 65 lat – polski rząd przyjął projekt ustawy, która rozszerza grono osób, którym już wcześniej przysługiwały bezpłatne medykamenty. Aktualnie nowe prawo jest procedowane w Senacie, ale najprawdopodobniej ustawa wejdzie w życie od 1 września tego roku.
Do tej pory bezpłatne leki z listy przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia otrzymywali pacjenci, którzy ukończyli 75 rok życia. Reguluje to ustawa z 2016 roku. Wkrótce to prawo ma zostać jednak znowelizowane – granica wieku seniorów zostanie przesunięta o 10 lat w dół, dodatkowo z ulgi będą mogły skorzystać dzieci do 18 urodzin, a de facto ich opiekunowie, bo to oni wykupują recepty dla nieletnich. Jak w praktyce będzie wyglądało wypisywanie recept na bezpłatne leki? Listy konkretnych medykamentów osobno dla nieletnich i seniorów 65+ są dopiero w trakcie tworzenia, choć pracownicy służby zdrowia są w stanie przewidzieć, co się na nich może znaleźć. Na listach bezpłatnych leków najprawdopodobniej nie zostaną wpisane wszystkie dostępne leki, a jedynie takie, na wybrane schorzenia. – Lista jest określona i będzie zawierać około 4 tysięcy pozycji leków, z których pacjenci będą mogli skorzystać. Cały program jest szacowany na około, ten wzrost na około 2,5 miliarda złotych tej refundacji, by te leki mogły być darmowe dla pacjentów – mówi posłanka PiS Katarzyna Sójka, która jest także praktykującą lekarka.
Doktor Kornelia Hausmann, lekarka rodzinna w jednej z ostrowskich przychodni jest zdania, że rozszerzony dostęp do bezpłatnych leków może zwiększyć skuteczność leczenia, bo zdarza się, że pacjenci z przyczyn ekonomicznych nie są w stanie wykupić całej recepty. – Pacjenci pytają, czy ten lek jest refundowany. Czasami się niektórym osobom wydaje, że wszystkie preparaty mogą być na refundację czy bezpłatne, ale wiele preparatów typu suplementów czy wspomagających czy są takie takie preparaty również, które nie mają refundacji mimo, że musza być przewlekle stosowane dla pacjenta z jakąś chorobą przewlekłą – tłumaczy Kornelia Hausmann.
Obecnie, kiedy funkcjonuje jeszcze ustawa z 2016 roku, do korzystania z bezpłatnych leków jest uprawionych około 3 milionów pacjentów powyżej 75 roku życia. Nowelizacja ma zapewnić taki dostęp dla ponad 14 milionów osób.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz