Azbest podrzucony do lasu, a podejrzanym o to leśniczy? Do takiej kuriozalnej sytuacji doszło na terenie Nadleśnictwa Krotoszyn, a konkretniej Leśnictwa Bażantaria.
Puszki, opony, wiaderka po farbach – to tylo niektóre śmieci trafiające do lasów. Z problemem mierzy się również Nadleśnictwo Krotoszyn.
Jednak to co trafiło do lasu na początku miesiąca zaskoczyło nawet samych leśniczych. – Są też przypadki, takie jak przywieziony samochodem osobowym, podczas ostatniego weekendu, eternit. Są też inne śmieci, po prostu to, co inni ludzie zostawiają, a przecież nie trzeba jakiejś wielkiej edukacji, żeby wiedzieć, że śmiecić w lesie nie wolno – mówi Szczepan Ibron, leśniczy z Leśnictwa Bażantarnia.
Podczas próby sprzątnięcia niebezpiecznego dla zdrowia materiału budowlanego, jeden z leśniczych został oskarżony o to, że to właśnie on podrzucił do lasu azbest. Sytuacja kuriozalna, ale udało się ją wyjaśnić. Nie zmienia to jednak faktu, że całą paletę z „eternitem” trzeba było zutylizować na koszt nadleśnictwa.
Leśnictwo Bażantarnia jest największym leśnictwem należącym pod Nadleśnictwo Krotoszyn. Rozciągnięte jest od Przygodzic, aż po Raszków, przylega do niego 17 wsi. Podrzucanie śmieci do lasu ma dwa oblicza – tłumaczy Przemysław Świerblewski. – Z jednej strony są to śmieci wywożone specjalnie, w dużych ilościach, jakimiś przyczepami. Z drugiej strony, w sezonie turystycznym nasila się wyrzucanie takich drobnych śmieci typu butelki, puszki, zdarzają się też pampersy.
Śmieci podrzucone do lasu mogą doprowadzić nie tylko do wybuchu pożaru, ale też odpady zostawione na ściółce są dużym niebezpieczeństwem dla zwierząt. Leśnicy walczą z problemem wywożenie śmieci do lasu, jednak jak sami mówią, jest to momentami, jak przysłowiowa walka z wiatrakami.
Nie wjeżdżać autem do lasu, nie rozpalać ognisk, a biwaki organizować tylko w miejscach do tego wyznaczonych oraz nie śmiecić! To najważniejsze zasady, których należy przestrzegać będąc w lesie.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz