DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Auta znowu rozjechały wyniesione przejścia. Będzie kolejny remont [ZDJĘCIA]

Władze Jarocina zapowiedziały remont wyniesionych przejść dla pieszych, które uległy zniszczeniu pod naporem kół samochodów.

Fot. UM Jarocin

Choć poprawiają bezpieczeństwo, bo wymuszają na kierowcach hamowanie przed przejściami dla pieszych, mają to do siebie, że nie są zbyt trwałe. Mowa o wyniesionych przejściach, czyli tzw. muldach z kostki brukowej, których w ostatnich latach przybyło na drogach w regionie. Zwłaszcza w Jarocinie, który przeszedł dużą przebudowę Śródmieścia.

Na wyremontowanych i przebudowanych ulicach część przejść dla pieszych zostało właśnie wyniesionych. Poprzednie władze gminy podkreślały, że to element poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Sęk w tym, że tego typu przejścia dla pieszych nie są tak trwałe, jak zwykłe zebry.

Obecni włodarze jednak uspokajają: usterki zostaną naprawione w ramach gwarancji. Sęk w tym, że zostały już naprawione w ramach gwarancji. Jednak ponownie się zepsuły pod naciskiem samochodowych kół, które każdego dnia „rozjeżdżają” muldy.

Wiceburmistrz Jarocina Radosław Żyto zapowiedział, że zmieniona zostanie technologia wykonania wyniesionych przejść. Chodzi o dwie lokalizacje: między Parkiem Radolińskich a schodami przy ul. Kościelnej (przejście przez Wojska Polskiego) oraz na św. Ducha przy skrzyżowaniu z Wojska Polskiego.

Te dwa przejścia są newralgiczne. Codziennie przejeżdżają nimi nie tylko samochody osobowe, ale także sporo ciężarówek kierujących się od Konina i Gizałek m.in. w kierunku Leszna. Brak objazdu powoduje, że samochody na tej trasie przejeżdżają raptem kilkadziesiąt metrów od rynku.

Remont wyniesionych przejść zaplanowano na maj i czerwiec 2025 (maksymalnie do 30 czerwca). Samorządowcy tłumaczą, że wcześniejsze wykonanie prac nie jest możliwe ze względu na mało sprzyjające warunki atmosferyczne. To – ich zdaniem – odbiłoby się na jakości.

„Dla zapewnienia większej trwałości nawierzchni, szczególnie w rejonach o dużym natężeniu ruchu pojazdów ciężkich, przejścia zostaną wykonane w technologii masy mineralno-bitumicznej, co zwiększy ich odporność na uszkodzenia” – podkreślają urzędnicy.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz