80 lat temu Ostrów Wielkopolski został wyzwolony spod okupacji niemieckiej.
Styczeń 80 lat temu był świadkiem ważnych, ale i krwawych wydarzeń historycznych w Ostrowie. Miasto zostało wyzwolone spod okupacji niemieckiej, ale zaczęły się rządy wysłanników Związku Radzieckiego. Dlatego, jak podkreśla Zygmunt Malik, trzeba pamiętać o wydarzeniach ze stycznia 1945 roku.
– Ludzie, którzy byli wtedy w sile wieku (…) oni pamiętają te wydarzenia, ale ich już nie ma. Dzisiaj o wyzwoleniu miasta i okupacji to można opowiadać różne bajki i temu nikt nie zaprzeczy, ani nie potwierdzi i źródła nawet pisane nie zawsze są godne z prawdą – mówi Zygmunt Malik.
Wyzwolenie Ostrowa miało miejcie dokładnie 23 stycznia, ale walki z okupantem trwały jeszcze dwa kolejne dni. Zniewolenie przerwano w wyniku akcji „Burza”. Jeszcze tego samego dnia mieszkańcy Ostrowa utworzyli niezależny Komitet Miasta i Powiatu, który czuwał nad administracją i bezpieczeństwem ludności w mieście.
W wydarzeniach upamiętniających tak ważne wydarzenia historyczne dla miasta zawsze biorą udział harcerze. – To jest nasz obowiązek – mówi harcmistrz Zbysław Jeżewski.
W 80. rocznicę wyzwolenia spod okupacji niemieckiej Ostrowa Wielkopolskiego delegacje władz miejskich i powiatowych złożyły kwiaty pod tablicą znajdującą się na ostrowskim ratuszu. Jest ona poświęcona żołnierzom Armii Krajowej, którzy w latach 1939-1945 walczyli z okupantem oraz bohatersko bronili miasta w dniach 22-25 stycznia 1945 roku.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz