Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
73. rocznica wyzwolenia Ostrowa spod okupacji niemieckiej to wspomnienie wszystkich poległych za wolność o wolne miasto i wolny cały kraj. Dziś odśpiewuje się „Rotę”, hymn państwowy i wspomina ludzi.
Ostrów w czasie II wojny światowej był jednym z ważniejszych ośrodków konspiracyjnych w województwie wielkopolskim. W Ostrowie prowadzono odbudowę struktur Związku Poznańskiego pod kierownictwem m.in. mjr. Jana Kamińskiego i płk. Henryka Kowalówki. W 1941 roku w mieście ustalano zasady działania konspiracji w Wielkopolsce pod dowództwem generała Tadeusza Bora-Komorowskiego. W Ostrowie działało podziemie harcerskie – Szare Szeregi. To tutejszy 60. Pułk Piechoty uczestniczył m.in. w bitwie nad Bzurą i w obronie Warszawy.
Tylko z Ostrowa wysiedlono około 5,5 tysiąca mieszkańców miasta (na 30 tysięcy ostrowian), w tym 66 Żydów. Wiele najważniejszych osobowości życia politycznego, społecznego czy kulturalnego wywieziono lub zamordowano, między innymi 14 grudnia 1939 w pod kaliskim Lasku Winiarskim. Zlikwidowana została żydowska dzielnica, zachowała się jedynie synagoga zaadaptowana na magazyn wojskowy.
Wolność ostrowianie odzyskali 23. stycznia 1945 roku w wyniku akcji „Burza”, choć źródła podają, że walki trwały jeszcze do 25. stycznia. Ostrowianie utworzyli pierwsze, niezależne od lubelskiego rządu władze, samodzielnie administrujące miastem. 25. stycznia do Ostrowa przybył sowiecki komendant i kolejnego dnia zadecydował o desygnowaniu na stanowiska burmistrza i starosty przedstawicieli rządu komunistycznego.
Dziś w rocznicę tych wydarzeń w miejscach pamięci składane są wiązanki kwiatów i znicze. O godzinie 10:00 oficjalne uroczystości z udziałem przedstawicieli władz miasta i lokalnych samorządowców a także delegatur służb mundurowych rozpoczną się na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego, później odbędzie się apel na ostrowskim rynku.
wtorek, 23 stycznia, 2018
Litości, a ja i tak zapalam świeczki na grobach żołnierzy radzieckich.
wtorek, 23 stycznia, 2018
No brawo pani Paulino! Ale jeszcze proszę poprawić tego „Bóra – Komorowskiego”!!!! Natomiast jestem pełen podziwu za napisanie „mjr.” (z kropką) i płk. (też z kropką) – tak własnie jest poprawnie, ponieważ jest to skrót nie od „major” (mjr) lecz od „majora” (mjr.)
wtorek, 23 stycznia, 2018
Dobra robota Pani Redaktor :-)Tekst poprawiony,byki zniknęły,cztery komentarze napisane przed 20-tą usunięte – czyli tak jak zawsze 🙂 Wzmianki o aktualizacji tekstu też nie można się doszukać 🙁