DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

55-latek oszukany na inwestycjach w kryptowaluty

Ostrzeszowska policja prowadzi postępowanie w sprawie oszustwa. Jego ofiarą miał paść 55-letni mężczyzna, który postanowił zainwestować oszczędności na rynku kryptowalut. Jak się okazało, przyniosło mu to straty rzędu 36 tys. zł.

Fot. Gerd Altmann / Pixabay

Skusiła go chęć szybkiego zarobku, a teraz musi walczyć o odzyskanie pieniędzy. 55-letni mieszkaniec gminy Kraszewice w powiecie ostrzeszowskim nie ulokował najlepiej swoich oszczędności. Postanowił pomnożyć je na rynku kryptowalut, ale pomysł okazał się nietrafiony.

– Zadaniem oszusta działającego przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, miała być „opieka” nad inwestującym, czyli pomoc w szybkim pomnażaniu jego pieniędzy. Jednak rzeczywistość okazała się całkiem inna. Chęć szybkiego zarobku wzięła górę nad rozsądkiem, w wyniku czego pokrzywdzony stracił 36 tys. zł – wyjaśnia asp. sztab. Magdalena Handziuk, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie.

Miejscowi funkcjonariusze ostrzegają przed potencjalnymi oszustami, którzy wykorzystują komunikatory typu TeamViewer czy AnyDesk jako możliwość zdalnego obserwowania „brokera”, który obraca naszymi pieniędzmi. Ma to wywołać wrażenie zaufania, ale może prowadzić do oszustwa, jak miało to miejsce tym razem.

– Aplikacja ta w konsekwencji umożliwia przestępcy internetowemu korzystanie z naszego pulpitu, uzyskuje on wgląd w nasze loginy i hasła, w tym do bankowości internetowej. W niemal każdym przypadku oszust prosi swoją ofiarę – kiedy ta zainstaluje już program AnyDesk, aby weszła na swoje konto internetowe i przelała jakieś środki na „rachunek inwestycyjny”. W tym momencie oszust dokonuje operacji – informuje policja.

Funkcjonariusze przedstawiają ku przestrodze mechanizm działania oszustów, którzy korzystają z tego typu metod:

Zwykle oszustwo AnyDesk w powiązaniu z oszustwem na kryptowaluty kończy się dwiema przykrymi sytuacjami dla ofiary:

  • kradzież pieniędzy z konta bankowego,
  • zawarcie na dane ofiary licznych pożyczek i kredytów (tutaj pomaga kradzież danych osobowych przez cyberoszusta).

Przestrzegają też przed obietnicami szybkich zysków. Wskazują, że każdą taką propozycję należy uważnie rozważyć i nie podejmować pochopnych decyzji.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz