DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

43 lata temu ogłoszono stan wojenny. "Władza, która jest postawiona pod ścianą nie cofnie się przed żadnym krokiem" [WIDEO]

13 grudnia 1981 roku wprowadzono w Polsce stan wojenny. Wielu Polaków m.in. działaczy „Solidarności” zostało internowanych.

Kilkudziesięciu zabitych i rannych, ok. 10 tys. internowanych działaczy związanych z Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym Solidarność. 13 grudnia 1981 roku był początkiem tragicznych wydarzeń w dziejach PRL-u, który chylił się ku upadkowi. Na ulice polskich miast wyjechały czołgi, wyszli żołnierze, wprowadzono stan wojenny. Do Polaków przemówił gen. Wojciech Jaruzelski ogłaszając nową rzeczywistość.

Zdaniem wielu historyków wprowadzenie stanu wojennego było zamachem stanu, ponieważ został wprowadzony niezgodnie z ówczesną konstytucją. – Jest to dla nas pewna lekcja, że władza, która jest postawiona pod ścianą nie cofnie się przed żadnym krokiem. Akurat władza komunistyczną była władzą totalitarną zatem w tej władzy jakiekolwiek naruszenia były o wiele częstsze – mówi Piotr Mikołajczyk, dyrektor Muzeum Regionalnego w Krotoszynie.

Stan wojenny w Polsce trwał do 1983 roku. Według źródeł w trakcie jego trwania internowano łącznie 10 131 działaczy związanych z Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym „Solidarność”, a życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” w Katowicach podczas pacyfikacji strajku.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz