DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

42 lata temu ogłoszono stan wojenny. Wśród internowanych byli także ostrowiacy

13 grudnia 1981 roku wprowadzono w Polsce stan wojenny. Wielu Polaków m.in. działaczy „Solidarności” zostało internowanych. Przebywali m.in. w ostrowskim areszcie śledczym.

Ogłoszenie stanu wojennego pamięta m.in. Jerzy Sówka, działacz NSZZ Solidarność: – To była niedziela. Dowiedziałem się, że stało się coś złego. Chciałem sprawdzić, jak to wygląda w Ostrowie. Wsiadłem na rower, pojeździłem trochę po mieście i dowiedziałem się, że kilku naszych kolegów zostało internowanych. Jednym z nich był Józef Wróbel. – Przyszło dwóch milicjantów w mundurach i dwóch po cywilnemu. Kazali się ubrać, bo rzekomo chcą ze mną porozmawiać. Jeden z nich powiedział mi cicho żebym ubrał się ciepło – wspomina.

Wielu działaczy trafiło m.in. do ostrowskiego aresztu śledczego. Placówka posiada fotografie z tego okresu, które udało się pozyskać przy pomocy samych internowanych lub ich rodzin. – My, jako więziennicy od początku uważamy, że mamy taki dług pamięci wobec tych osób. Wiemy, że na terenie naszego aresztu mogło wtedy przebywać 60-70 osób. Jednak areszt nie funkcjonował długo w formie ośrodka internowania. Areszt był także miejscem dla „pospolitych” przestępców – wyjaśnia ppłk. Waldemar Zaremba, kierownik aresztu śledczego w Ostrowie Wielkopolskim.

Stan wojenny w Polsce trwał do 1983 roku. Według źródeł w trakcie jego trwania internowano łącznie 10 131 działaczy związanych z Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym „Solidarność”, a życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” w Katowicach podczas pacyfikacji strajku.

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • A
    An

    środa, 13 grudnia, 2023

    I może teraz….przyszedł czas wrócić emerytury …tym panom co dbali o nasze bezpieczeństwo…

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz