DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

33 lata temu odbyły się częściowo wolne wybory

To było zwieńczenie wielu lat sprzeciwów wyrażanych przez Polaków wobec rządów komunistów na przestrzeni dziesięcioleci. 33 lata temu, 4 czerwca 1989 roku odbyły się częściowo wolne wybory do parlamentu, które zakończyły się zwycięstwem Solidarności i wlały nadzieję w serca mieszkańców naszego kraju, że mogą zmienić bieg historii.

Początek końca epoki PRL-u było widać jednak już dużo wcześniej. Masowe protesty w wielu miastach, zawiązanie się Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” oraz aktywność podziemnego ruchu zrzeszonego właśnie pod tą nazwą zostały zwieńczone wyborami, w których Polska Zjednoczona Partia Robotnicza musiała uznać swoją porażkę i zaakceptować wiatr zmian wiejący w naszym kraju.

Wybory z 4 czerwca 1989 były kolejnym wielkim przełomem i drugim tak ważnym wydarzeniem tamtego roku zaraz po obradach Okrągłego Stołu.

Polacy tłumnie ruszyli do urn z wiarą, że to jest ten moment, kiedy może dojść w kraju do przełomu. Mieli za zadanie wybrać 460 posłów i 100 senatorów. W pierwszej turze głosowania, która odbyła się właśnie 4 czerwca, solidarnościowa opozycja odniosła spektakularne zwycięstwo, zdobywając 160 na 161 dostępnych mandatów w Sejmie oraz 92 ze 100 miejsc w Senacie. Aż 33 z 35 kandydatów z ramienia ówczesnej władzy umieszczonych na krajowej liście poniosło klęskę.

18 czerwca 1989 roku przeprowadzono drugą turę wyborów. Przypieczętowała ona sukces opozycji i otworzyła drogę do utworzenia koalicji Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, a także Stronnictwa Demokratycznego. Następstwem tych wydarzeń było powołanie pierwszego niekomunistycznego rządu w Polsce po 1945 roku, na czele którego stanął Tadeusz Mazowiecki.

Wybory z czerwca 1989 roku były milowym krokiem na drodze do obalenia komunizmu i uniezależnienia się spod wpływów Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. W ślad za Polską poszły inne kraje doprowadzając do największej rewolucji politycznej, jaką widziała Europa po II wojnie światowej.

Ulotka wyborcza – Solidarność, 1989 r.

źródło: Ulotka wyborcza – Solidarność, 1989 r. / data publikacji w Wikimedia Polska: 11 stycznia 2013, 10:48:40 / licencja: domena publiczna

Napisz do autora

Komentarze (2)
  • P
    propede

    poniedziałek, 6 czerwca, 2022

    Kto wówczas w ostrowie robił ala Wałęsa

    Odpowiedz
  • E
    erwin

    poniedziałek, 6 czerwca, 2022

    Ale teraz to juz nie te same rzady co za Wałesy. Teraz rząd jest nie wiarygodny bo kłamie.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz