DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

233 lata temu uchwalono Konstytucję 3 Maja! [WIDEO]

Druga na świecie, a pierwsza w Europie. Mowa o uchwalonej w 1791 roku Konstytucji 3 Maja.

Dokładnie 3 maja 2024 roku mijają 233 lata od uchwalenia Konstytucji 3 Maja – pierwszej w Polsce i drugiej na świecie (po Stanach Zjednoczonych) ustawy zasadniczej, a więc nowoczesnego katalogu praw i obowiązków dla obywateli Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Zapoczątkowała ona nowy rozdział w historii państwa i była próbą ratowania go przed upadkiem. Jest to po dziś dzień najważniejszy akt prawny w Polsce.

Hasłem „Vivat Konstytucja!” – jak podają historyczne źródła – skandowano uchwalenie przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i konfederatów pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji, czyli ustawy regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Autorami Konstytucji 3 Maja byli Król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj i Adam Stanisław Krasiński. W czasie obrad Sejmu Czteroletniego wielu posłów, pracujących na zlecenie państw ościennych (Rosji, Prus czy Austrii), sprzeciwiało się powołaniu ustawy zasadniczej. Jak podają historyczne źródła – okazja nadarzyła się 3 Maja 1791 roku, wówczas wielu przeciwników konstytucji nie powróciło jeszcze z Wielkanocnego urlopu.

Po siedmiogodzinnych obradach Sejm zatwierdził konstytucję, a król Stanisław August Poniatowski ją podpisał. Twórcy Konstytucji 3 Maja określili ją jako „ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny”.

0 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz