Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Prace związane z Centralnym Portem Komunikacyjnym nie ma się zakończyć wyłącznie na oddaniu do użytku największego w Polsce lotniska. Krajowe władze chcą, aby powstało także tzw. „10 szprych do lotniska”. Mają być to nowoczesne linie kolejowe łączące niemal każdy region Polski z CPK, który do 2027 roku ma powstać w Baranowie między Warszawą a Łodzią.
„Szprycha nr 9” to linia kolejowa mająca połączyć Baranów z Poznaniem, a dalej ze Szczecinem. Ma przebiegać m.in. przez Łódź, Sieradz i Kalisz, a także mniejsze miejscowości na mapie południowej Wielkopolski. Program kolejowy CPK przewiduje powstanie 190 km linii, po których pociągi mają jechać z prędkością do 160 km/h, 740 km linii dla składów rozpędzających się do 250 km/h oraz 670 km dla pociągów rozwijających jeszcze większą prędkość.
Jak podają ogólnopolskie media, priorytetem ma być powstanie tzw. trasy „igrek”, która ma połączyć CPK z Poznaniem i Wrocławiem. Jeśli ta oraz pozostałe trasy powstaną, powinny ułatwić i zdecydowanie przyspieszyć podróżowanie także w naszym regionie.
Odcinki tras znajdujące się na grafice zamieszczonej poniżej zostały oznaczone dwoma kolorami. Te wyznaczone na czerwono mają zostać wybudowane prze Centralny Port Komunikacyjny, a „niebieskie” to inwestycje, które spadną na barki spółki PKP Polskie Linie Kolejowe.
Centralny Port Komunikacyjny ma powstać w gminie Baranów oddalonym od Warszawy o 37 km. Szacowana przepustowość lotniska w pierwszym etapie ma wynieść 45 mln pasażerów rocznie.W listopadzie 2017 roku koncepcja tej inwestycji została przyjęta przez Radę Ministrów. Prognozuje się, że pierwszy samolot wzniesie się w powietrze z tego lotniska w połowie 2027 roku.
wtorek, 26 marca, 2019
za 100 lat marzenia
wtorek, 26 marca, 2019
Zobaczymy kto pierwszy włoży kij w te 10 szprych, czy będą to wyborcy czy może UE czy może po prostu brak koniunktury w gospodarce i zwalniające inwestycje zweryfikują tę ideę. Żeby nie było – jestem przeciwny CPK – mamy pod Warszawą dwa lotniska międzynarodowe małe Modlin i duże Okęcie, czas pomyśleć jak to co mamy wykorzystać, a nie snuć plany o wydatkowaniu kasy której i tak nie mają. A przecież kolejne ,,programy+ ” będą nam serwować by kupić sobie czas na planowanie, wyjazdy, bale itp. bzdury.
wtorek, 26 marca, 2019
CPK – to populizm tej władzy – chodzi tu tylko o port lotniczy – pomnik dla Kaczyśkiego.
Mamy 2 duże lotniska z możliwością rozbudowy Okęcie i Modlin – ale my ,czyli -,, gigantomania Morawieckiego i Kaczyńskiego” !? Był projektowany i zaawansowany,, Y ”w nowej technologii światowej – 350 km / h – jako część sieci KDP UE – a teraz daje się protezę – tzw 10 szprych nie kontabilnych z KDP – z krajami UE. To tak jak w szkolnictwie – żeby było inaczej – cofamy się wstecz -wracamy do przestarzałej technologii – nie robimy skoku technicznego KDP – tylko projektujemy protezą 250 km/h – co już jest tym – co u zachodnich sąsiadów już dawno było – typowe dla PIS – polityka i nieudacznicy wyznaczają nam rozwój kraju. Byłoby to śmieszne – gdyby to nie byłoby prawdziwe,!
środa, 27 marca, 2019
Tu chodzi tylko o kolejną spółkę do wyciągania kasy z budżetu. To samo jest z budową elektrowni atomowej.
środa, 27 marca, 2019
………..w 2966 na „2000-lecie chrztu Polski !!!”
piątek, 29 marca, 2019
Dlaczego Ostrów znów nie jest uwzględniany na mapie, a chociażby mniejsze miejscowoci są? Tymbardziej że Ostrów to dość ważny węzeł kolejowy. Nie można z tym nic zrobić? Osobiście jest to bardzo smutne, czy nasze miasto znaczy mniej niż ochociażby Sieradz, Wieruszów czy Leszno? 🙁
wtorek, 30 kwietnia, 2019
Piękny plan szklane domy
wtorek, 30 kwietnia, 2019
Chcę wierzyć, że da się to zrealizować. Dawniej też krytykowano podobne wizje a przecież…
23 września 1922 r. Sejm przyjął ustawę upoważniającą rząd do budowy portu morskiego w Gdyni. Już w kwietniu 1923 roku otwarto port tymczasowy, a w sierpniu tego samego roku przypłynął do Gdyni pierwszy pełnomorski statek, SS Kentucky pod banderą francuską. W kolejnych etapach budowy powstały port towarowy, rybacki i pasażerski oraz stocznia. W 1930 roku uruchomiono pierwszą regularną linię pasażerską Gdynia-Nowy Jork. W 1934 roku Gdynia stała się największym portem na Bałtyku pod względem wielkości przeładunków, a zarazem najnowocześniejszym portem w Europie.