Policja radzi. Zwracaj uwagę na korespondencję

0
Podszywają się pod znane firmy. Później przesyłają do nas fikcyjne faktury za gaz, prąd lub kierują do wezwane do zapłaty, np. za wpis do Krajowego Rejestru Działalności Gospodarczej. Rachunki do złudzenia przypominają oryginalne. Zwracajmy uwagę na wszelką korespondencję, którą otrzymujemy.
Na rynku funkcjonują firmy przesyłające przedsiębiorcom oferty dokonania wpisu do prowadzonych przez siebie rejestrów. Czasem prowadzone przez nich rejestry mają nazwy łudząco podobne do rejestru Ministerstwa Gospodarki. Firmy żądają za to uiszczenia różnej wysokości opłat. Konsekwencją nie wpłacenia pieniędzy na wskazane konto, jest brak wpisu do danego rejestru. Zanim wpłacimy pieniądze, upewnijmy się, czy faktycznie wskazana w piśmie firma, wysłała nam takie wezwanie.Oszuści stosują też inne metody, np.  przesyłają mailem rachunek za fikcyjną usługę. Przestępcy podszywają się przy tym pod znane marki i instytucje, w tym także państwowe. Konto widniejące na elektronicznej fakturze należy do przestępców.Oszuści do wiadomości dodają załączniki, które po otwarciu instalują na naszych komputerach złośliwe oprogramowanie. Pamiętajmy, aby nigdy bez uprzedniej weryfikacji nie płacić takiej faktury oraz nie otwierać dołączonych załączników.

Na co należy zwrócić uwagę.

Korespondencja przypomina do złudzenia tą, którą stosują banki, serwisy aukcyjne lub inne instytucje. Zanim otworzymy załącznik lub odnośnik, sprawdźmy dokładnie adres mailowy, z którego wiadomość została wysłana.
W przypadku otrzymania faktury za usługę, dokładnie zweryfikujmy firmę oraz upewnijmy się, że rzeczywiście dana usługa została wykonana, a numer konta jest właściwy. Zobaczmy czy email nie zawiera błędów stylistycznych, ortograficznych, logicznych itp. Nigdy nie otwierajmy skompresowanych załączników!!!

Jak się zabezpieczyć.

Uważajmy na to, komu pozwalamy korzystać z naszych kont i sprzętu komputerowego. Nigdy nie należy podawać swoich danych do logowania osobom trzecim. Jeśli pozwalamy innym użytkownikom na podłączenie się do naszej sieci, ograniczajmy możliwość podłączania zewnętrznych nośników. Starajmy się regularnie wykonywać kopie bezpieczeństwa, a ważne dla nas pliki zapisywać na zewnętrznych nośnikach. Stosując kilka prostych zasad możemy uniknąć stania się ofiarą internetowego przestępcy. Przy logowaniu na strony banku sprawdźmy czy tzw. kłódka jest zgodna z danym bankiem (można to sprawdzić we właściwościach). Nie stosujmy tych samych haseł i zmieniajmy je co najmniej raz w miesiącu, nie używajmy pirackich programów.

Każde podejrzenie co do sfingowanych witryn należy jak najszybciej przekazać policjantom lub pracownikom danego banku czy innej instytucji.

źródło:policja.pl

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick