Zostawisz dziecko w samochodzie? Za to grozi więzienie

0
Fot. pixabay.com
Pozostawienie dziecka lub zwierzęcia przez dłuższy czas w samochodzie, który przebywa na dworze jest traktowane jako przestępstwo. Policjanci przypominają i apelują, że temperatura na zewnątrz jest coraz wyższa i takie sytuacje mogą zakończyć się tragicznie.

Gdy temperatura powietrza na dworze wynosi 30 stopni Celsjusza, temperatura wewnątrz pojazdu pozostawionego na słońcu może w krótkim czasie wzrosnąć nawet do 100 stopni. Temperatura ciała dziecka bardzo szybko w takich warunkach osiąga 40 stopni Celsjusza, i wówczas jego narządy wewnętrzne przestają działać. Gdy temperatura jego ciała wyniesie około 41,5 stopni, dziecko umiera.

Rodzic lub opiekun może odpowiedzieć wtedy za przestępstwo z artykułu 160 Kodeksu Karnego, czyli narażenie na utratę życia lub zdrowia. Za ten czyn grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

>> Obserwuj nas również na Instagramie! <<

Często zdarzają się też sytuacje, kiedy w samochodzie jest pozostawiony pies. Zamknięty samochód pozostawiony na słońcu przy temperaturze 25 stopni w mgnieniu oka staje się dla zwierzęcia śmiertelnym zagrożeniem. Pies umiera wtedy w męczarniach. Uchylenie okna na nic się nie zdaje. Brak cyrkulacji powietrza nie pozwala czworonogowi na swobodne oddychanie.

Właściciel psa może odpowiedzieć za znęcanie się nad zwierzęciem. Według ustawy o ochronie zwierząt, za ten czyn grozi nawet do trzech lat więzienia.

Co zrobić gdy zobaczymy dziecko lub psa w zamkniętym samochodzie? 

  • Natychmiast powiadomić odpowiednie służby ratunkowe (policję i pogotowie jeśli mamy do czynienia z człowiekiem)
  • Jeśli widzimy, że dziecko lub zwierzę słabnie i traci przytomność – wybić szybę
  • Jeśli mamy taką możliwość przenieść poszkodowanego do cienia i podać mu wodę do picia

Za wybicie szyby nie poniesiemy żadnych konsekwencji. – Działamy w stanie wyższej konieczności, a wtedy życie człowieka lub zwierzęcia jest ważniejsze, niż mienie. Nie łamiemy prawa! – mówią policjanci.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick