„Żółty talerz” w ostrowskiej „Czwórce”

0
Prawie 120 000 dzieci w Polsce przychodzi na lekcje głodne, a ponad 70 000 je tylko to, co dostanie w szkole. Średnio 26 uczniów w każdej polskiej szkole jest dożywianych w ramach programów żywieniowych.

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Królowej Jadwigi w Ostrowie Wielkopolskim jako pierwsza w Polsce przystąpiła do programu „Żółty talerz”. Polega on na dostarczaniu dwóch darmowych kanapek dla wszystkich uczniów z klas 0-VI.

Akcja rozpoczęła się 2 listopada i potrwa do końca roku szkolnego. Z programu korzysta 220 uczniów. Warto podkreślić też, że drugie śniadanie dostają wszyscy uczniowie bez względu na sytuację materialną rodziny z której pochodzą.

– Codziennie do naszej szkoły dostarczane są kanapki pełnoziarniste z dodatkiem warzyw oraz niskokalorycznych wędlin. Przygotowywane przez jedną z ostrowskich firm cateringowych. Posiłki są dostarczane do nas w specjalnych pudełkach, a później rozdawane dzieciom w szkolnej stołówce – powiedziała nam Renata Spodzieja, dyrektor SP4.

Akcja „Żółty talerz” jest finansowana przez Kulczyk Foundation. Dyrektorka szkoły już w sierpniu tego roku nawiązała kontakt z fundacją.

Fundacja współpracuje z największymi polskimi organizacjami pomocowymi takimi jak: Caritas, Polski Czerwony Krzyż oraz Bank Żywności. Jej 4 podstawowe cele to: zwiększenie ilość dzieci jedzących darmowe posiłki w szkolnych stołówkach, poprawa jakości posiłków, mobilizacja dorosłych do pomocy w żywieniu dzieci oraz łatwiejszy dostęp do wiedzy o zdrowym żywieniu.

W styczniu przyszłego roku w Ostrowie planowana jest wizyta przedstawicieli Fundacji w ramach propagowania akcji.

fot. Tomasz Stankiewicz

redaktor wlkp24.info
redakcja@wlkp24.info

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick