Żółtaczka: jedno dziecko zarażone, drugie z podejrzeniem choroby [film]

1
Żółtaczka pokarmowa w Ostrowie Wielkopolskim przynosi nowe zakażenia. Jedno dziecko zachorowało w ostatnim czasie i trafiło do szpitala, a drugie - z podejrzeniem "choroby brudnych rąk" - również jest hospitalizowane, informuje ostrowski sanepid.

Jak informuje nas Urszula Skraburska, zastępca Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ostrowie Wielkopolskim, Urszula Skraburska, dzieci zostały zarażone w efekcie kontaktu z osobami, które wcześniej zapadły na wirusowe zapalenie wątroby typu A, np. bawiły się z chorymi dziećmi.

Według komunikatu sanepidu, na terenie miasta Ostrowa Wielkopolskiego i powiatu ostrowskiego od początku lutego do dnia 06.07.2017r. odnotowano łącznie 34 przypadki zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A /w tym jeden podejrzany do dalszej diagnostyki medycznej/. Spośród wszystkich chorych 8 przypadków stanowiły dzieci.

Do zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu A dochodzi najczęściej drogą pokarmową. Dzieje się tak najczęściej z powodu spożycia:

 • skażonej wody – może to być nawet woda w formie kostek lodu, wcześniej skażona przez osoby, które wydalają wirusa HAV razem ze stolcem (wcześniej nie została poddana dezynfekcji);
 • skażonej żywności – mogą to być owoce i warzywa czy mięso, myte przed spożyciem w wodzie zanieczyszczonej fekaliami.

Do innych czynników zakażenia (chodź znacznie rzadszych) możemy zaliczyć:

 • bezpośredni kontakt z osobą zakażoną;
 • zakażenia HAV na drodze stosunku seksualnego (głównie homoseksualni mężczyźni);
 • kąpiel w zakażonej wodzie;
 • przetaczanie osocza;
 • wykonywanie tatuażu;
 • poddanie się akupunkturze (igły).

Wylęganie żółtaczki pokarmowej to zazwyczaj 15-50 dni. Zakażona osoba może zarażać innych około 14-21 przed do około 7 dniu po wystąpieniu objawów klinicznych.

Najbardziej podatni na zakażenie wirusowym zapaleniem wątroby typu A są pracownicy oczyszczalni ścieków, pracownicy zajmujący się kanalizacją oraz wszyscy ci, którzy mają na co dzień kontakt z nieczystościami. Ponadto na HAV narażeni są pracownicy służby zdrowia, szkół czy żłobków.

redaktor wlkp24.info
poczta@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

 1. Temat brany na wyciszenie…. ale na szczęście są media które to kontrolują….
  To samo z aferą szambową ….wszystko zamiecione pod dywan….
  Dlaczego nikt nie interesuje się tym jak obie sprawy się skończą/yły…czy ktoś dopuścił się zaniedbań itd…

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick