Znamy warianty nowej DK25. Wcześniej powstaną jednak sygnalizacje w Czekanowie i Niedźwiedziu [ZOBACZ]

6
Poznaliśmy trzy warianty przebiegu drogi krajowej nr 25 na odcinku od Ostrowa Wielkopolskiego do Konina. Dwa pierwsze szczególnie na terenie Południowej Wielkopolski są zbliżone do siebie. Trzeci na niektórych odcinkach mocno odbiega od pozostałych. Nie tylko GDDKiA planuje inwestycje w Południowej Wielkopolsce. Zdecydowało się na to również Ministerstwo Infrastruktury, które chce sfinansować budowę dwóch ważnych sygnalizacji świetlnych.

Trwa przygotowanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego dla trzech wariantów przebiegu rozbudowy drogi krajowej nr 25 na odcinku Ostrów Wielkopolski-Kalisz-Konin. W najbliższych tygodniach ma zostać przygotowana analiza proponowanych wariantów przebiegu trasy. Mają zostać w niej zawarte preferencje mieszkańców dotyczące przebiegu drogi, a także uwagi techniczne, środowiskowe, transportowe i ekonomiczne.

>> Jesteśmy też na Facebooku. Polub nasz fanpage! <<

Warianty pierwszy i drugi są bardzo zbliżone do siebie na etapie od Ostrowa do Kalisza i przebiegają stosunkowo najbliżej tego drugiego miasta. Trzecie z zaproponowanych rozwiązań znacznie odbiega od pozostałych szczególnie na terenie powiatu kaliskiego. W przeciwieństwie do pierwszych dwóch alternatyw, trzeci został wrysowany bliżej Kościelnej Wsi niż Kalisza.

Zanim pojedziemy nową drogą, upłynie jeszcze sporo czasu. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chce złożyć wniosek dotyczący Decyzji o Środowiskowych Uwarunkowaniach na przełomie 2018 i 2019 roku. Właśnie na przyszły rok zaplanowano zakończenie prac studialnych. Kiedy droga zostanie oddana do użytku? W tej chwili trudno przewidzieć.

Dokładny przebieg projektowanej trasy można zobaczyć na poniższych mapach.

Zdecydowanie wcześniej można się spodziewać budowy sygnalizacji świetlnej w Czekanowie, która ma powstać na skrzyżowaniu ulic Szkolnej i Środkowej, przecinających właśnie obecną DK25. Ministerstwo Infrastruktury poinformowało o przeznaczeniu 215 mln zł na inwestycje związane z poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego na terenie całego kraju. Na liście prac zaplanowanych dla województwa wielkopolskiego znalazły się dwa zadania. Oprócz tego w Czekanowie, ma powstać także sygnalizacja w Niedźwiedziu (gmina Ostrzeszów). Mowa o skrzyżowaniu drogi krajowej nr 11 z drogami powiatową i gminną. Obie inwestycje mają zostać zrealizowane jeszcze w 2018 roku.

Fot. Ministerstwo Infrastruktury
sebastian.matyszczak@tvproart.pl

6 KOMENTARZE

 1. Już wiadomo – brak kasy / wydaje się na socjal ,, jako kiełbasę wyborczą ,, PIS – i odwleka się kolejne ważne inwestycje To zostanie w spadku dla następców – niech się martwi kolejna władza.

 2. Dzieki za informacje, prosze sprawdzic uzycie slowa „szybciej”. Sygnalizacja nie powstanie szybciej ale wczesniej. Te slowa to nie sa synonimy panie z calym szacunkiem dziennikarzu! Uprzejmie prosze poprawic i pamietac. Pozdr.

 3. PiS nie dość że nie robi żadnych inwestycji drogowych , to nie potrafi zakończyć nawet tego co zaczeli inni……. Do polemizatorka…… A co to znacz Pozdr?

 4. Proszę się przyjrzeć przejściu dla pieszych w Nowych Skalmierzycach koło Policji tam codziennie słychać trabienie i hamowanie z pieskiem opon i wyzwiska na pieszych kilka osób już tam zginęło wiele zostało rannych mimo obwodnicy ruch w mieście jest bardzo duży i jest niebezpieczne kierowcy nie stosują się do ograniczenia prędkości i łamią przepisy gmina zamontowala zamiast obiecanej sygnalizacji 4 barierki i to tylko przy znakach co informuję o przejściu dla pieszych a to w żaden sposób nie poprawia bezpieczeństwa bo nic się nie zmieniło ludzie ciągle mają strach przechodzić przez to przejście bo albo będą strabieni będzie hamowanie z pieskiem opon omijanie pieszych albo otwieranie szyb przez kierowców i wyzwiska i pozdrawianie środkowym palcem

 5. „W przeciwieństwie do pierwszych dwóch alternatyw…” – panie dziennikarzu dwie alternatywy to co najmniej 4 możliwości, a w artykuliku podane są dwie. Niech pan nie używa słów, których znaczenia pan nie zna i nie rozumie.

 6. „Dziennikarz” nie wie o czym pisze. I to bardzo mocno. Warianty były zaprezentowane z ~rok temu. Słabe rozpoznanie tematu. Co do syngnalizacji – to jest nowa informacja.

  Za: https://www.gddkia.gov.pl/pl/a/30294/Prace-projektowe-na-DK25 :
  Trwają prace projektowe związane z opracowaniem dokumentacji na rozbudowę drogi krajowej nr 25 na odcinku Ostrów Wielkopolski-Kalisz-Konin. Prace projektowe obejmują opracowania studialne, tj. Studium – Techniczno – Ekonomiczno – Środowiskowe (STEŚ), materiały do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) wraz z jej uzyskaniem oraz wykonanie Koncepcji Programowej (KP).

  Obecnie trwają prace nad opracowaniem STEŚ dla trzech wariantów przebiegu rozbudowy DK25. W ramach tego etapu zostanie wykonana analiza wielokryterialna proponowanych wariantów trasy, która uszereguje je pod kątem preferencji mieszkańców, a także pod kątem technicznym, środowiskowym, transportowym, czy też ekonomicznym. Do czasu przeprowadzenia pełnej analizy wielokryterialnej, wszystkie dotychczas projektowane warianty drogi procedowane będą z jednakową szczegółowością.

  Opracowania projektowe wykonane w ramach etapu STEŚ (w tym również przeprowadzenie analizy wielokryterialnej), będą przedmiotem obrad posiedzeń Zespołu i Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych (ZOPI i KOPI), przeprowadzonych przy udziale przedstawicieli władz samorządowych, urzędów i instytucji jeszcze w tym roku. Wytypowany wariant przebiegu rozbudowy DK25 zostanie wskazany we wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) jako wariant preferowany do realizacji, a decyzja DŚU zatwierdzi przebieg rozbudowy drogi krajowej.

  Zgodnie z aktualnym harmonogramem prac projektowych, złożenie wniosku o decyzję DŚU planowane jest na przełom 2018 i 2019r., natomiast uzyskanie decyzji DŚU przewiduje się w III kwartale 2019r. Dla zatwierdzonego decyzją DŚU wariantu drogi zostanie opracowana Koncepcja Programowa będąca uszczegółowieniem rozwiązań technicznych. Zakończenie prac studialnych planowane jest na koniec 2019r.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick