DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Znajdź dobrą pracę w okolicy. Kilka sposobów na poszukiwanie

Poszukiwanie pracy niektórym spędza sen z powiek. Średni okres jej poszukiwania waha się od 3 do 7 miesięcy, nie oznacza to jednak, że nie da się szybciej znaleźć wakatu. Z pewnością najłatwiej będzie osobom, które szukają pracę, będąc jednocześnie jeszcze zatrudnionym. Jeśli nie posiada się oszczędności, to najbezpieczniejszy sposób, który pozwoli utrzymać płynność finansową oraz uniknąć dodatkowego stresu, który przy zmianie posady towarzyszy większości osobom.

Sposoby, by dotrzeć do pracodawcy. Jaki jest najskuteczniejszy?

Jeśli zależy Ci na pracy w konkretnej firmie, nie zawsze trzeba czekać, aż na jej stronie internetowej pojawi się ogłoszenie o naborze. Czasami warto wysłać swoje CV, by pracodawca miał je już na przyszłość. Takie wyjście z inicjatywą pokaże, że naprawdę zależy Ci na danym stanowisku, a szanse na zaproszenie na rozmowę gwałtownie się zwiększą.

Dobrym sposobem będzie również korzystanie z serwisów ogłoszeń o pracę. Codziennie pojawiają się na nich nowe ogłoszenia, a ustawienie wyników wyszukiwania poprzez użycie filtrów pozwoli Ci na znalezienie interesującego Cię ogłoszenia, np. oferty pracy w Ostrowie. Najczęściej na takich stronach będziesz mógł również stworzyć CV wraz z listem motywacyjnym i przeczytać poradniki dotyczące poszukiwania pracy. Do tego procesu warto odpowiednio się przygotować. Przede wszystkim uzbroić w cierpliwość. Warto również pamiętać, że nie zawsze miarą sukcesu jest liczba wysłanych życiorysów. Choć z pewnością warto codziennie przeglądać pojawiające się nowe ogłoszenia i regularnie na nie odpowiadać, nie warto wysyłać tego samego CV w dziesiątki miejsc. By zwiększyć szanse na dostanie się do kolejnego etapu rekrutacji, nasz życiorys powinien być stworzony w odpowiedzi na konkretne ogłoszenie o pracę. Każde z nich nieco różni się od siebie; pracodawcy przedstawiają inne preferencje i wymagania co do przyszłego pracownika, szukają różnego zakresu umiejętności. Warto więc wykorzystać tę szansę i ująć w swoim CV, że posiadamy niezbędne doświadczenie, kwalifikacje czy cechy potrzebne na dane stanowisko.

Jak zwiększyć swoje szanse na szybsze znalezienie pracy?

Media społecznościowe już dawno przestały pełnić dla nas funkcję jedynie zapewnienia rozrywki. Coraz częściej, dołączając do branżowych grup, możemy znaleźć interesujące ogłoszenia o pracę. Choć, jak zawsze w przypadku korzystania z internetu, warto pozostać czujnym i przed wysłaniem swojego życiorysu czy zapytania powinniśmy sprawdzić stronę internetową oraz podstawowe informacje o potencjalnym pracodawcy.

Bardzo często pierwszą rzeczą, jaką robimy przy szukaniu pracy, jest prośba o pomoc rodziny i znajomych. Takie rozwiązanie jest często korzystne zarówno dla nas jako pracowników, jak i pracodawców, którzy wolą jak najszybciej zamknąć proces rekrutacji i rozpocząć proces szkolenia nowego pracownika. Jednak nie oznacza to, że jeśli nie mamy w swoim otoczeniu osób, które mogłyby nas polecić, nie będziemy w stanie znaleźć dobrego stanowiska. To tylko jeden z dostępnych dla nas sposobów na szukanie pracy.

W razie potrzeby zawsze możemy skorzystać z usług agencji pośrednictwa pracy lub urzędu pracy. W przypadku tych pierwszych możemy dowiedzieć się, jakie są wakaty w przedsiębiorstwach w kraju i za granicą, w przypadku urzędu pracy częściej znajdziemy informacje o stanowiskach w instytucjach państwowych.

Nad tym warto zastanowić się przed szukaniem pracy

W poszukiwaniu pracy najważniejsze jest to, by mieć określony plan działania. Warto zastanowić się, z jakiego powodu chcemy zmienić dotychczasową pracę, ile chcielibyśmy zarabiać w nowej, na czym nam w szczególności zależy (np. możliwość pracy hybrydowej, wolne weekendy, elastyczny czas pracy), a na co w żadnym razie nie będziemy chcieli się zgodzić (np. praca zmianowa, zbyt rozbudowany zakres obowiązków). Jeśli możemy sobie pozwolić na dłuższe szukanie idealnej dla nas posady, warto to zrobić. Satysfakcja z tym związana, jaką będziemy odczuwać każdego dnia, przełoży się na pozostałe dziedziny naszego życia i pozwoli nam się rozwijać. Stworzenie listy priorytetów pozwoli również na wysyłanie CV jedynie do miejsc, które spełniają najważniejsze wymagania, np. co do wysokości wynagrodzenia, czasu dojazdu czy zakresu obowiązków. To pozwoli zaoszczędzić czas zarówno Tobie, jak i wszystkim rekruterom.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz