ZMP w Jarocinie o… Jarocinie

0
Wczoraj w Jarocinie odbyło się spotkanie kilkunastu przedstawicieli samorządów lokalnych zrzeszonych w Związku Miast Polskich. Cel to poznanie doświadczeń jarocińskiego samorządu w temacie gospodarki wodno – ściekowej oraz gospodarki odpadami. Jarocin jest w czołówce polskich samorządów w pozyskiwaniu środków zewnętrznych – to budzi podziw i szacunek innych. Miasto zmienia się w zawrotnym tempie, co doceniają samorządy zrzeszone w ZMP.

Jarocin ma się czym pochwalić i to praktycznie w każdej dziedzinie, szczególnie wodno-kanalizacyjnej – mówi Krzysztof Choromański ekspert ZMP. Właśnie o rozwiązaniach z tej dziedziny gospodarki mogli posłuchać goszczący wczoraj w Jarocinie przedstawiciele innych samorządów.

W Jarocinie prowadzone są inwestycje i to na dużą skalę. Kolejne liczone w dziesiątkach milionowe dotacje dla tego miasta powodują zmianę jego postrzegania przez włodarzy innych miast.

Oczkiem w głowie włodarzy Jarocina jest wciąż rozrastający się Zakład Gospodarki Odpadami, który właśnie otrzymał kolejną dotację unijną w kwocie 116 mln. zł. W trakcie realizacji dużej inwestycji jest także Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, które przebuduje oczyszczalnię ścieków, wybuduje stację uzdatniania wody i wymieni rury, którymi lecą woda i ścieki w całej gminie. Całość będzie kosztowała bagatela 250 milionów złotych. Jednym z pomysłodawców tych zmian jest Witosław Gibasiewicz, wiceburmistrz Jarocina, zbierający pierwsze doświadczenia w ostrowskim Holdikomie.

W Związku Miast Polskich zrzeszonych jest 312 samorządów. Z ZMP współpracuje także Związek Powiatów oraz Związek Gmin.

 

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick