Bat na piratów drogowych? Zaostrzone przepisy weszły w życie

0
Co najmniej dwa lata bezwzględnego więzienia dla nietrzeźwych kierowców, którzy doprowadzili do poważnego wypadku, wydłużony okres przedawnienia wykroczeń drogowych czy podwyższone progi kar za jazdę bez uprawnień. 1 czerwca zaczęła obowiązywać ustawa, którą Ministerstwo Sprawiedliwości chce uderzyć w piratów drogowych.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik dla uzasadnienia takich działań posłużył się statystykami. W 2016 roku na polskich drogach zginęło 72 dzieci w wieku do 14 lat. W ponad 30 tys. wypadków śmierć poniosło w sumie ponad 3 tys. osób, a ponad 40 tys. zostało rannych. W Polsce na 100 wypadków drogowych ginie aż 9 osób (dane z 2014 r.), a w Niemczech czy Austrii – jedna osoba.

Bezwzględne więzienie dla nietrzeźwych sprawców śmiertelnego wypadku

Pijany lub odurzony narkotykami sprawca śmiertelnego wypadku lub powodującego ciężkie uszkodzenia ciała pójdzie do więzienia na co najmniej 2 lata. Kara nie będzie mogła zostać zawieszona. Wcześniej dolna granica kary przy takim przestępstwie wynosiła 9 miesięcy pozbawienia wolności, a wyrok do jednego roku więzienia można zawiesić.

Na 112 wyroków skazujących pijanych lub odurzonych kierowców, którzy zabili na drodze człowieka lub spowodowali ciężkie uszkodzenia ciała, 26 wymierzono w zawieszeniu (2014 r. – 38 zawieszeń na 151 wyroków; 2013 r. – 93 zawieszenia na 252 wyroki).

Przedłużony okres przedawnienia

Do trzech lat przedłużony został czas, po którym przedawnieniu ulegną sprawy związane z wykroczeniami drogowymi, w których wszczęto postępowanie. Do tej pory ten okres wynosił dwa lata.

W 2015 r. ponad 1000 sprawców groźnych wykroczeń drogowych (w tym 150 kolizji i 320 przekroczeń prędkości) nie spotkała kara, bo ich sprawy się przedawniły. Spośród prawie 1400 osób, które skazano za jazdę bez prawa jazdy odebranego decyzją administracyjną, zaledwie wobec czterech orzeczono sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Straciłeś prawo jazdy – nie wsiadaj za kółko

Zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat usłyszy każdy, kto zostanie przyłapany na jeździe, pomimo tego, że decyzją administracyjną odebrano mu uprawnienia (np. za przekroczenie dozwolonej prędkości o 90 km/h). W mocy utrzymany zostanie też przepis, zgodnie z którym za taki czyn grozi do 2 lat więzienia.

Za złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów będzie groziło do 5 lat więzienia (do tej pory do 3 lat).

Doprowadzasz do pościgu – popełniasz przestępstwo

Kierowca, który świadomie zmusi policję do pościgu i chcąc uciec, nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych ze ścigającego go radiowozu, popełni przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat. Do tej pory było to wykroczenie za które grozi grzywna lub kara aresztu do 30 dni.

Sąd będzie wiedział o wszystkich wcześniejszych przewinach

Przy orzekaniu w sprawach o przestępstwa drogowe sądy będą obligatoryjnie powiadamiane o wcześniejszych ukaraniach oskarżonego za wykroczenia w ruchu drogowym oraz czy zatrzymywano mu w przeszłości prawo jazdy. Dostaną informacje na ten temat (mandaty, punkty karne itp.) z centralnej ewidencji kierowców. Obecnie nie ma takiego obowiązku, co zdaniem ministerstwa sprzyja wydawaniu łagodnych wyroków wobec notorycznych piratów drogowych, gdyż sądy najczęściej nie wiedzą o dotychczasowym łamaniu przepisów przez takie osoby.

źródło: ms.gov.pl

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick