Zmiany w prawie pracy. Szykuje się rewolucja w urlopach

4
Nowy kodeks pracy może wprowadzić rewolucję na rynku. To m.in. ograniczenie premii uznaniowych, ułatwienia dla telepracowników i koniec z odkładaniem urlopów. Prace nad nowym kodeksem trwają od roku. Ma on ukrócić wykorzystywanie zaległego urlopu nawet dwa lata po czasie.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej prof. Marcin Zieleniecki twierdzi, że wymiar urlopu będzie miał charakter umowny, w zależności od ustaleń pracownika i pracodawcy. Ten wskazany w kodeksie (docelowo 26 dni przy odpowiednim stażu) będzie obowiązywał tylko wtedy, kiedy szef i załoga nie ustalą inaczej (czyli że wynosi np. 20 albo 30 dni).

Nowe przepisy mają też określić maksymalny udział uznaniowych składników wynagrodzenia w pensji. Chodzi o to, aby ograniczyć patologie i zagwarantować pracownikom stabilne płace.

Komisja ma zaproponować też rozdzielenie pracy zdalnej i pracy domowej. Ta druga ma oznaczać pracę poza firmą np. przez internet i telefon, ale wyłącznie we własnym domu pracownika, co pozwoliłoby ograniczyć odpowiedzialność zakładu pracy w zakresie bhp. Teraz to jedna z głównych barier utrudniających upowszechnieni telepracy.

redaktor wlkp24.info
marcin.gebel@tvproart.pl

4 KOMENTARZE

  1. „GŁUPOTA URLOPOWA” a co to Państwo obchodzi kiedy wykorzystam urlop. W przepisach powinien być zapis ile się należy, jak obliczyć jeżeli ktoś zaczyna pracę np w połowie roku oraz jak należy rozliczyć urlop (wybrać lub ekwiwalent) jeżeli odchodzę z pracy. A to czy wykorzystam w ciągu roku czy przejdzie na kolejny to już powinna być MOJA sprawa.

  2. czyl;i ruch w stronę pracodawców… bedzie to tak że u prywaciarza bedzie 20 dni bo przy…s coś podpisze a w budżetówce będzie nadal 26dni, bo tam zawsze mają… np FGŚP w prywatnej firmie przedstawiciel podpisze pracodawca poinformuje że nie tworzy FGŚP i pozamiatane…. a słyszał ktoś aby FGŚP nie byłu w zus Urzędzie Skarbowym czy w Urzędzie Miejskim? Kolejny przykład odprawy… należą się w firmach powyżej zatrudnienia 20 osób a pracownicy pracujący w małych firmach są gorsi? im się nie należy…i to wszystko w ramach prawa

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick