Zmiany lokalowe, dodatkowe zajęcia dla kadry. Szkoły przygotowane na reformę

0
Remonty szkół z reguły przeprowadzane są w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych. Tak też dzieje się na terenie gminy Ostrów Wielkopolski, gdzie kilka placówek oświatowych poddanych zostało przebudowie. Część szkół musi zostać przygotowana pod względem przestrzennym do zmian w związku z reformą edukacji, która wchodzi w życie od nowego roku szkolnego.

Gdy tylko zabrzmiał ostatni dzwonek i uczniowie przygotowywali się do wakacyjnych wojaży, budowlańcy planowali prac remontowe w wielu placówkach. Ale nie chodzi tylko o zmiany kosmetyczne i odświeżenie wyglądu klas czy korytarzy. W wielu placówkach trwające remonty to prawdziwy przewrót. Tak jest na przykład w przedszkolu w Borowcu.

– Założone zostało pomalowanie sal i wymiana okien i drzwi oraz podłóg. Zostało zrobione jeszcze więcej, bo podbudowano schody i zrobiono elewację – wymienia dyrektor przedszkola, Gabriela Chwastek.

W niewielkim Borowcu do przedszkola od września uczęszczać będzie 31 dzieci, rok temu było ich praktycznie o połowę mniej, gdy 6-ciolatki rozpoczynały naukę w szkołach. Przedszkolaki za 2 tygodnie wejdą do odmienionych wnętrz.

W szkole w Lewkowie – największej placówce oświatowej na terenie gminy Ostrów, gdzie gimnazjum i szkoła podstawowa tworzącą Zespół Szkół, od września kształcić się będzie tutaj 275 uczniów. Będą tu dwie klasy trzecie gimnazjum i jedna druga klasa oraz 7 klas szkoły podstawowej. Przebudowa szkoły była konieczna ze względów technicznych oraz by wygospodarować miejsce dla dodatkowej liczby uczniów.

– Remont był zaplanowany od początku roku kalendarzowego. To przede wszystkim wymiana okien i drzwi, obniżenie sufitu, remont sieci centralnego ogrzewania czyli wymiana grzejników. Parę lat temu zmieniono elewację, ale potrzeby były większe. W planach mamy jeszcze modernizację sal lekcyjnych ze względu właśnie na potrzeby lokalowe związane z reformą – tłumaczy Stefania Kątna, radna gminy z okręgu Lewkowa.

W Szczurach i tamtejsza zabytkowa szkoła utworzona w majątku po Lipskich też przyjmie dodatkową liczbę uczniów. Siódma klasa będzie liczyła zaledwie 16 osób, ale potrzebna jest dodatkowa klasa. Na razie remont jest skromny, bo zakładał jedynie obmalowanie jednej z klasy, wymianę podłóg w tym miejscu oraz zakup ławek i krzeseł dla nowych uczniów, którzy przystąpią do klasy siódmej. Szkoła nie dysponuje dużą powierzchnią, wciąż za mała jest tutaj sala gimnastyczna, a uczniów będzie tu więcej. Placówka stara się też o boisko szkolne, które teraz jest w opłakanym stanie. Tutaj przez okres wakacyjny dyrekcja starała się też o dodatkową kadrę. Dojdą od września dodatkowe godziny lekcyjne dla 7. klasy, prowadzić zajęcia będą nauczyciele z zewnątrz, np. ze szkoły w Raszkowie oraz w Sobótce.

W bieżącym roku budżetowym na oświatę w gminie Ostrów Wielkopolski przeznaczono ponad 1 mln 600 tysięcy złotych, co stanowi około 20% całego budżetu. Na terenie gminy działa 16 szkół podstawowych i 4 gimnazja będące częściami Zespołów Szkół.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick